'RAŠČETVOREN' TITOV STAN U NEW YORKU: /

U zadnji tren prodali vrijednu nekretninu, a i kupac ima zanimljivu povijest

Image

Stan koji je toliko vrijedan da nije mogao biti dodijeljen jednoj od država nasljednica, prodan je u zadnji tren, a kupac ima zanimljivu povijest barem koliko i sam stan.

2.6.2018.
19:51
VOYO logo

Stan površine 216 četvornih metara u New Yorku na prestižnoj adresi na Park avenue prodan je 31. svibnja za 12,1 milijun dolara. Temeljem sporazuma o sukcesiji, Hrvatskoj će pripasti nešto više od dva milijuna dolara.

Stan u vlasništvu bivše države koristio se kao kao rezidencija veleposlanika pri UN-u, no nazvan je Titov stan jer se pričalo da ga je 1975. kupio sam Tito, i to za 100 tisuća dolara u gotovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odlučili 'raščetvotriti' stan

Za razliku od većine drugih diplomatskih i konzularnih predstavništava, mogao bi biti raspoređen nekoj državi sljednici, već je odlučeno da se zajednički proda te novac podijeli po sukcesijskom ključu. Stan je propadao još od 1992. kada ga je napustio posljednji jugoslavenski veleposlanik pri UN-u. Iako ga je Srbija preuzela nije ga koristila niti ga je održavala već plaćala samo nužne obveze koje su na toj lokaciji iznimno visoke.

Troškovi gotovo kao četvrtina stana

Točnije, tijekom godina, troškovi stana dosegli su više od 3,2 milijuna dolara. Kada je konačno potpisan sporazum o sukcesiji, odlučeno je da države nasljednice zajednički prodaju stan, a od prodaje se Srbiji refundiraju troškovi. Tako bi Hrvatskoj, kojoj prema sporazumu pripada 23,5 posto imovine ili vrijednosti,
 od stana čisto dobila oko 2,8 milijuna dolara, no troškovi održavanja za Hrvatsku bi trebali iznositi oko 750 tisuća dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog takvog aranžmana, baš sve u prodaji stana je bilo dozlaboga komplicirano.

Pet različitih vlada

Stan je 2016. godine, kad se počelo s prodajom, procijenjen na oko 15 milijuna dolara, a agencija Douglas Elliman ga je oglasila za 18 milijuna dolara. No prodaja nije išla. U proljeće su ga nakratko i skinuli s liste, a nakon dogovora s prodavačima oglasili s nižom cijenom. A svaki dogovor s prodavačem znači da se s time mora usuglastiti pet vlada (prema sporazumu, nasljednici SFR Jugoslavije su Slovenija, Hrvatska, BiH, Makedonija i bivša SR Jugoslavija), a i na svaku ponudu se čeka odgovor pet različitih država.

Dodatan problem predstavljaju pravila same zgrade. Novi će vlasnik stan morati renovirati, počevši s uklanjanjem azbesta i olovne boje i zamjenom prozora, a obnova će trajati najmanje tri godine zbog toga što su radovi u zgradi, osim nužnih, dopušteni su samo od lipnja do rujna.

Potpisivali se tri sata

Zato je kupac prodavateljima dao rok do 1. lipnja da odgovore na njegovu ponudu. Predstavnici pet država, imali su tek nešto više od mjesec dana da prikupe sve dozvole, počevši od pristanka svojih vlada nadalje. Kada je konačno sve usuglašeno, samo potpisivanje ugovora trajalo je tri sata: pravila su nalagala da predstavnici svih prodavatelja, njih pet istodobno i na istome mjestu potpišu ugovor. Hrvatsku je, inače, predstavljao hrvatski veleposlanik pri UN-u Vladimir Drobnjak. Kako kažu u agenciji, svaki se nazočni potpisao na najmanje 150 mjesta, a novi vlasnik je platio i troškove obrade koje obično plaća prodavatelj i koji su mu ukupne troškove podigli za gotovo 10 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijetnamski aristokrat

Iako je agencija za nekretnine potvrdila da je kupoprodajni ugovor potpisan 31. svibnja, o kupcu nisu željeli govoriti. No Večernji list doznaje da je stan kupio Philippe Khuong-Huu.

Philippe Khuong-Huu, partner je u investicijskoj tvrtki Alphadyne Asset Management koju je osnovao 2005. Prije toga bio je partner u investicijskoj banci Goldman i Sachs, J. P. Morganu te u Société Généraleu. Rođen je 1964. i obrazovan u Parizu. Njegova obiteljska biografija je vrlo zanimljiva – s očeve strane potječe iz stare i moćne aristokratske vijetnamske obitelji. Otac mu se bavi znanošću, ima tri doktorata i živi u Parizu. Očev brat blizanac Khuong-Huu Đieu bio je ministar financija Južnog Vijetnama i predsjednik Vijetnamske razvojne i investicijske banke prije nego što je 1975., nakon ujedinjenja Vijetnama pobjegao u SAD i radio za Bechtel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz sada već prodan stan u New Yorku, još se prodaje i predstavništvo bivše SFRJ pri UN-u u istom gradu, te diplomatski objekti u Bonnu, Bernu i Tokiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo