430 milijuna kuna vrijedan je posao obnove poplavljenog područja. Čim je tolika suma novaca u igri, pojavila se i sumnja da se pogodovalo tvrtkama koje su dobile radove da dobrano zagrabe u državnu blagajnu. Ministrica to odbacuje. Sve su to predizborne igre.
"Kad se bavite ovakvim poslom, tim velikim projektom, onda naravno da će i biti neke stvari koje će zasjeniti taj projekt. Gledala sam neke ljude koji su davali izjave, bojim se da su upravo ti ljudi oni o kojima se to odnosi", izjavila je Mrak Taritaš.
Podsjetimo, tri su kategorije obnove u Gunji. Mogli ste od države dobiti 40 tisuća kuna ako vam je voda u kući bila do visine 90 cm. 70 tisuća kuna ako je bila preko 90 cm, i ona treća, pokazalo se najisplativija, a to je da tražite od države da vam obnovi kuću. Tada se za cijenu ne pita, ali se čeka.
Kuća Ivice Filipovića stradala je u poplavi, a on je odlučio čekati državu. Kako se i sam bavi građevinom, nije mu dugo trebalo kako bi shvatio da njegovu kuću ne obnavlja tvrtka koja je dobila posao, već tvrtka podizvođač.
"Većinu su dali podizvođačima i uzeli su proviziju od 20 do 50 posto, tako da su dobili čiste novce, a podizvođači, to je sad upitno", kaže Filipović.
Najam podizvođača radova diže cijenu obnove kuće i to za profit tvrtke koja je dobila posao, a ne izvodi ga.
"Koštale su od 150 do 400, 500 tisuća kuna za obnovu", dodao je Filipović.
Posao je, mora se priznati, izveden besprijekorno. Samo je izgradnja septičke jame stajala oko 60 tisuća kuna, pa se oni koji nisu htjeli čekati državu već su odlučili uzeti 70 tisuća kuna, sigurno kaju.
"Sigurno su izgubili, ali ranije su ušli u svoje domove i napravili su onako kako su htjeli", kaže načelnik Gunje Hrvoje Lucić.
To je obnova, a izgradnja kuće iz temelja, kako pokazuje troškovnik, također stoji poprilično veliku sumu novaca - 877 tisuća kuna.