ideju gura i željka markić /

Zabrana rada nedjeljom pokucala na vrata Sabora: već dvaput uvođena, ali i ukidana zbog odluke Ustavnog suda

Baš u sektoru trgovine gdje su hrvatski dobavljači i Agrokor najviše izloženi problemima, ponovo je aktualna ideja o zabrani rada nedjeljom

27.3.2017.
22:03
VOYO logo

Podsjetimo, ta je zabrana već dvaput uvođena, ali i ukidana zbog odluke  Ustavnog suda. 

Sad je stidljivo guraju pojedini vladini činovnici na koje inače ne treba ozbiljno računati, ali zabranu rada nedjeljom gura i Željka Markić, predsjednica utjecajne udruge 
"U ime obitelji", a na nju se uvijek mora računati.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Medicinske sestre, policija, vatrogasci i druge dežurne službe - jučer nije odmaralo 119.535 zaposlenih, a kad se pribroje i blagajnice i svi ostali koji povremeno rade nedjeljom, ukupno 518.467 osoba u Hrvatskoj – svaki mjesec barem jednu nedjelju mora na posao. A po zakonu barem bi to trebali i pozitivno osjetiti na novčaniku.

"Pravo na povećanu plaću
Članak 94.
Za otežane uvjete rada, prekovremeni i noćni rad te za rad nedjeljom radnik ima pravo na povećanu plaću".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povećanje – je relativan pojam. 

Dovoljno je da poslodavci plate nekoliko lipa iznad redovnog sata i oni su svoju zakonsku obvezu učinili.

"Pa događa se da nekad čak i ne dobiju ništa, a nekad vrlo malo, to je čak i beznačajno", kazala nam je Zlatica Štulić, predsjednica sindikata trgovine Hrvatske.

U najvećim trgovačkim lancima ipak, kako doznajemo, satnica se plaća 40% više – odnosno za jednu blagajnicu koja radi jednu nedjelju na kraju mjeseca to znali 50-70 kuna više. A danas je udruga U ime obitelji Saboru predala svoj prijedlog izmjene Zakona o radu kojima bi se osiguralo da radnici mogu sami odlučiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Radnik može izjavom reći da želi raditi nedjeljom, i kad da to izjavu onda ima pravo na 50% više od inače uobičajene satnice", izjavio je Krešimir Planinić, voditelj pravnog tima udruge „U ime obitelji“.

U praksi – neizvedivo, smatraju sindikati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikalisti su tako za potpunu zabranu, Željka Markić za djelomičnu, a bivši ministar rada Mirando Mrsić – za nikakvu.

Do sada prva je rad nedjeljom zabranila Vlada Ivice Račana krajem 2003-e, a u siječnju iduće godine trgovine su se zatvorile. Odlukom Ustavnog suda zakon je ukinut dva dana prije praznika rada 28-og travnja 2004. I Vlada Ive Sanadara zabranila je rad trgovina nedjeljom 15. srpnja 2008., primjenjivala se zabrana siječnja do lipnja 2009. Pa je opet i tu odluku ukinuo Ustavni sud. Suci su jednoglasno složili da se ograničavaju poduzetničke slobode. Nakon 8 godina - zabranu rada nedjeljom prvo je tražila Crkva - danas i U ime obitelji. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo