Prema anketi koju je naručila Hrvatska udruga poslodavaca, na godinu se preproda ukupno 1000 tona duhana, a te brojke potvrđuju i podaci o otkupu duhana – upravo toliko su duhana manje otkupili Hrvatski duhani od domaćih uzgajivača, prenosi Slobodna dalmacija.
A 1000 tona duhana prodanog na crno znači oko 100 milijuna eura manje u državnoj blagajni. Zato se i proizvođači i država svojski trude kako bi potaknuli ljude da kupuju duhan i cigarete u legalnoj prodaji.
Domaći proizvođači prošle su godine duhan prodavali po otkupnoj cijeni od 11,49 kn po kilogramu, za kvalitetnu virginiju. Uz državne poticaje od 6,40 kuna, dobivali su 17,89 kn.
Istodobno, cijena duhana na kiosku je 1000 kn za kilogram. Uz trošarine trošarine od 360 kn po kilogramu (za rezani duhan 450 kn) očito je kako zaradu po pola dijele trgovac i država.
Osim toga, kako bi zaradio mrvice, uzgajivač mora i podmiriti sve troškove. Po jednom hektaru, duhan zahtijeva 700 sati rada ( usporedbe radi, hektar pšenice "pojede" manje od 9 radnih sati) a ti su i troškovi obrade. Virginija se recimo ne može sušiti na zraku nego jedinu u sušarama koje troše mnogo energije. Prema zakonu, uzgajivač mora otkupljivaču predati sav duhan. Ako želi ostaviti nešto za vlastitu uporabu, mora platiti trošarinu.
A taj isti uzgajivač na crnom tržištu umjesto 17, 89 kuna po kilogramu može zaraditi 200 kuna, koliko košta kilogram duhana na crnom tržištu. Čak i ako pola toga da preprodavaču, i dalje na crnom tržištu zaradi pet puta više nego legalnom prodajom.
A interesa ne nedostaje. Pušač koji puši kutiju na dan, mjesečno potroši manje od 500 grama duhana. Na crnom tržištu, to je 100 – 120 kn. Tome se može pridodati i 15-ak kuna koliko stoji kutija s 500 tubica za cigarete. Čak i ako se cifri doda cijena mašinice za motanje koja se kupuje jednokratno, dođemo do 160 kn. Pušač koji bi kupovao cigarete, 22 kn po kutiji, u isto bi vrijeme potrošio 660 kn. Puši li dvije kutije cigareta, barem 1300 kn.