Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić u subotu je u Osijeku na konferenciji za medije komentirala puštanje na slobodu haškog osumjičenika Vojislava Šešelja.
"Mogu samo reći da izražavam sućut Srbiji, što na svojim ulicama ima poludjeloga ratnog zločinca, umjesto da sjedi tamo gdje je sjedio, i gdje treba sjediti", poručila je Pusić i dodala da je to sigurno nešto što si nitko ne bi poželio. Dodala je kako vjeruje da to nema nikakvog "ozbiljnog destabilizirajućeg utjecaja na Srbiju, te da je za Hrvatsku važno da se Srbija drži europskog puta".
Za izjavu predsjedničke kandidatkinje HDZ-a Kolinde Grabar-Kitarović kako bi zbog Šešeljevih izjava Hrvatska trebala pozvati na konzultacije hrvatskog veleposlanika u Srbiji Pusić je kazala kako ta izjava "pokazuje određeno nepoznavanje" jer u pitanju nije srpska odluka, već odluka Haaškoga suda te da je to "pokušaj korištenja bilo čega u predizbonog kampanji".
Šešelj krši uvjete puštanja
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović izjavio je u subotu kako bi Hrvatska trebala pismom upozoriti Haški sud da optuženik za ratne zločine Vojislav Šešelj, nakon što je iz Haaga privremeno pušten zbog teške bolesti, krši uvjete puštanja jer po povratku u Beograd ponovno zaziva politiku mržnje i razdora kao i u ratnim 1990-ima. "Ono što mi možemo, a nemamo široki manevarski prostor, je jednim pismom upozoriti Haški sud na ono što se događa", rekao je Josipović novinarima u Petrinji, gdje se susreo s gradskim čelnicima.
Napomenuo je kako je praksa Haškog suda da privremeno pušta na slobodu one okrivljenike za koje su se stekli procesni uvjet ili kada je to izazvano humanitarnim razlozima. No, naglasio je, uvjet takvog puštanja uvijek je bio da se puštena osoba ne bavi politikom, "a ponajmanje da se bavi na način koji podsjeća na ratna vremena i uzroke rata".
"Riječ je o tome, sasvim sigurno, da po dosadašnjoj praksi Haškog suda Šešelj krši uvjete pritvora, da ponovno zaziva onu politiku mržnje i razdora koja nas vraća u onu politiku iz 1990-ih koja je bila uzrok rata i svih ovih stradanja, a vidimo da ga nisu ni u Beogradu dobro primili. Zato mislim kako je vrijeme da Haški sud razmotri jesu li se stekli uvjeti da Šešelj ostane na slobodi ili ponovno ode tamo gdje mu je inače i mjesto", poručio je predsjednik.