Na konferenciji za novinare u virskoj općini ministrica Mrak-Taritaš je rekla da je onima koji imaju nekretnine na Viru legalizacija omogućila da one više ne budu bespravne te da Vir više ne bude sinonim za bespravnu gradnju i da se razvije u drugom smjeru, kao što se razvijaju i drugi otoci.
Lokalnoj samoupravi ostaje 30 posto novca od legalizacije, koje mora namjenski trošiti. "Financijska kontrola utroška prikupljenih sredstava bit će poduzeta nakon nalaza revizije", rekla je ministrica. Zadarska županija riješila je 21.987 predmeta, ili 42,97 posto, podsjetila je ministrica Mrak-Taritaš i izrazila zadovoljstvo time.
Ako prođe, prođe
Kako je rekla, deset posto zahtjeva za legalizaciju neće se moći pozitivno riješiti, a u rušenju će prvi na udaru biti oni koji su počeli graditi nakon isteka roka za podnošenje zahtjeva za legalizaciju u lipnju 2012. po sistemu možda prođe.
"U tih deset posto je nekoliko kategorija gdje ne može doći do legalizacije, u nacionalnim parkovima i parkovima prirode. Od 1. siječnja 2016. uvodimo e-dozvolu, što smo uhodavali cijelu ovu godinu. Svih 556 jedinica lokalne samouprave ima prostorne planove u kojima se točno vidi gdje se može, a gdje ne može graditi. Mrežne stranice našeg ministarstva nemaju samo sve te planove, nego i detaljno opisanu proceduru ishođenja dozvola. Uz gospodarsku krizu, sve je rezultiralo značajnim smanjenjem bespravne gradnje", rekla je ministrica Mrak-Taritaš.