Mentalnom zdravlju pridaje se premalo pažnje, smatra zagrebački psihijatar Veljko Đorđević koji upozorava da su psihološki problemi sve prisutniji.
Pandemija je u tom vidu svakako učinila svoje: o virusu se još mnogo toga ne zna i slijedi nam još dosta neizvjesnih mjeseci.
Đorđević se u razgovoru za 24 sata osvrnuo na nekoliko problema u Hrvatskoj koji dobivaju nedovoljno pažnje te smatra kako je djelatnicima u zdravstvenom sustavu potrebna sustavna edukacija kada je riječ o suočavanju sa smrću.
Također ističe da se ljudi teško nose s činjenicom da njihovi najbliži umiru sami u bolnicama i da nerijetko osjećaju krivnju jer misle da su ih zarazili.
"Obitelji svoje preminule gotovo da nisu vidjele od ulaska u bolnicu do iznošenja u zatvorenom sanduku. Nema pravog oproštaja. Pa se pitam, jesmo li tu u svim bolnicama u Hrvatskoj definirali protokole odvijanja komunikacije s oboljelima? Zadnjih mjeseci psihijatrijske su nam ordinacije natrpane ljudima kojima je netko preminuo, a nisu se oprostili. Poseban je problem kada su osobama umrli članovi obitelji (stariji otac ili majka), a oni misle da su upravo oni donijeli njima virus jer još nisu znali da imaju simptome. Osjećaju zbunjenost, kajanja, krivnju, patnju. A kod dijela njih to će prijeći u kompleksno žalovanje, ponekad u neki oblik PTSP-a. Za sada je to poremećaj prilagodbe", poručio je Đorđević za 24 sata.