Prvi red do mora u Dubrovniku i dalje je popunjen. S obzirom na datum, i cijena odmora je prihvatljivija.
"Razumno kad usporedim s drugim mjestima u zapadnoj Europi poput Francuske i Italije. Bilo bi lakše da imate euro da ne moramo konvertirati gotovinu svaki put", tvrde Tamul i Eleny iz Australije.
"Cijene su malo skuplje. Došli smo ovdje iz Beča, ako usporedim hranu i smještaj u Beču, Dubrovnik je skuplji", poručuju Nikil i Madura iz Indije.
O cijenama usluge na Jadranu svatko ima mišljenje. Baš kao i o skupim energentima zbog kojih su u jednom hotelu morali dići cijene, unatoč tome rezultat nije patio.
"Prošlogodišnja sezona je bila na pola kapaciteta, a u usporedbi s 2019. koja je nama referentna mi smo sad na 97 posto. Računam do kraja godine da ćemo je prijeći", objašnjava Srđan Pujo, direktor hotela u Dubrovniku.
Danas se u Hrvatskoj odmara 340 tisuća turista, na isti dan lani bilo ih je 289 tisuća, a 2019. 359 tisuća.
Porezna uprava kaže da je djelatnost pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane od početka godine do danas fiskalizirala više od 291 milijun računa, a iznos im je 31,5 milijardu kuna. 2019. izdano je 316 milijuna računa u vrijednosti 22,8 milijarde kuna.
Kad se sve zbroji i oduzme - u prvih devet mjeseci, premašena je ukupna vrijednost fiskaliziranih računa za cijelu 2019.!
"Ako smo ostvarili 40 posto bolje financijske rezultate kroz fiskalizaciju onda možemo govoriti o tome da smo na dobrom putu da ostvarimo onu procjenu koju je Narodna banka i dala, a to je da ćemo imati više od 800 milijuna eura od stranih dolazaka", tvrdi Robert Pende iz Ministarstva turizma i sporta.
Ova turistička godina već je srušila rekord po zaradi iz 2019., a kako stvari stoje, on bi mogao doseći i 12 milijardi eura!