Jedan od prvih poteza nove Vlade Andreja Plenkovića moglo bi biti smanjenje poreza na dohodak i poreza na dobit.
"To smo zapisali u našem izbornom programu i od toga ne odustajemo. Nastavak poreznog rasterećenja svakako nam je u fokusu. Dinamika će ovisiti o stanju u proračunu i koronakrizi", kazao je za Index dobro upućen izvor iz HDZ-a.
Plan je smanjenje stopa poreza na 20 i 30 posto
Navodno je plan smanjiti stope poreza na dohodak sa sadašnjih 24 na 20 posto i as 36 na 30 posto. Stopa od 24 posto sada se obračunava na dohodak do 30.000 kuna mjesečno, a ona od 36 posto na dohotke iznad 30.000 kuna. Zasad, koliko se doznaje, neće biti promjena poreznih razreda, što znači da bi se porezna stopa od 30 posto primjenjivala na dohotke iznad 30.000 kuna, a stopa od 20 posto na dohotke manje od 30.000 kuna. Navodno se još ne planira niti povećanje neoporezivog dijela dohotka, koji za samca iznosi 4000 kuna mjesečno.
Prema okvirnoj računici Indexa, samcu u Zagrebu s trenutačnom neto plaćom od oko 6500 kuna, što je blizu prosječne plaće u zemlji, nakon ovih poreznih promjena trebalo bi ostati oko 165 kuna više nego sada. Od toga je oko 140 kuna učinak izmjena u sustavu poreza na dohodak, a još oko 25 kuna odnosi se na manji iznos koji će platiti zbog manje osnovice za izračun gradskoga prireza. Oni, pak, sa sadašnjom neto plaćom od 9000 kuna, trebali bi prema istom izračunu mjesečno dobiti oko 330 kuna više nego sada, a oni sa 12.000 kuna, gotovo 530 kuna više.
Najviše onima s najvećim plaćama, a onima s najmanjim - ništa
No, najavljene izmjene u sustavu poreza na dohodak najviše bi pogodovale onima s najvećim plaćama, pa bi na tzv. direktorsku neto plaću od 50.000 kuna ukupno porezno opterećenje palo za više od 4400 kuna, od čega se više od 3750 kuna odnosi na izmjene u sustavu poreza na dohodak, a nešto manje od 680 kuna na izmjene u sustavu gradskog prireza.
S druge strane, građani s najmanjim primanjima ovim izmjenama ne bi dobili ništa ili vrlo malo jer ih je većina izvan zahvata poreznih škara.
Iako u krugovima bliskim premijeru Plenkoviću tvrde kako još ne znaju kada bi ove promjene u poreznom sustavu trebale stupiti na snagu, iako je uobičajeno da se to učini od 1. siječnja iduće godine, Večernji list, pak, prenosi riječi ministra financija Zdravka Marića koji je kazao da smanjenje stopa neće vezati uz početak iduće godine, već će s njime ići odmah te će se učinak tog poteza osjetiti na prvim plaćama nakon što Sabor prihvati zakonske promjene.
Prema računici Večernjeg lista, zaposlenima koji mjesečno zarađuju oko 8000 kuna bruto, odnosno 5700 neto, plaća bi trebala porasti 100 kuna, a ljudima čija je mjesečna bruto plaća oko 15.000 kuna neto bi porastao oko 300 kuna, sa 9700 na 10.000 kuna neto. Radnicima čija je bruto plaća 5000 kuna smanjenje tih poreznih stopa neće donijeti nikakvu povišicu jer oni ni sad ne plaćaju porez na dohodak. Ministarske i plaće saborskih zastupnika spomenutim smanjenjem poreznih stopa trebale bi porasti 800 kuna.
U Vladi planiraju i manje stope poreza na dobit
U HDZ-u su najavili i izmjene u sustavu poreza na dobit. Index piše kako se za tvrtke s godišnjim prihodom većim od 7,5 milijuna kuna, koje sada plaćaju porez na dobit po stopi od 18 posto, ništa ne bi trebalo mijenjati. No takvih je razmjerno malo. Oko 97 posto tvrtki ima godišnje prihode manje od 7,5 milijuna kuna i one sada plaćaju porez na dobit po stopi od 12 posto, a njima bi nova vlada smanjila stopu poreza na dohodak smanjila na 10 posto. Time bi oko 100.000 tvrtki u Hrvatskoj bili kandidati za manji porez na dobit.