Zbog Agrokora i afere Borg naoblačilo se u Vladi. Otišla je Martina Dalić, pa se i u drugoj godini mandata nastavio niz promjena u Plenkovićevoj postavi. Dalić je na jesen ponovno ponovno okupila Vladu, ali na promociji svoje knjige.
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu krajem godine utvrdilo je da su se Dalić i Marić ogriješili o načelo obnašanja javne dužnosti, dok se o Plenkovićevoj ulozi odluka još čeka.
Neposredno prije Dalić iz Agrokora je otišao i povjerenik Ante Ramljak. No s novim povjerenikom postignuta je nagodba vjerovnika. A bivšeg vlasnika Agrokora Ivicu Todorića engleski je sud krajem godine prisilio da se vrati u Hrvatsku. Nakon Remetinca pušten je da se brani sa slobode, čak je najavio politički angažman.
Suđenja u znaku Mamića, Sanadera i Tomaševića
Nakon suđenja i nepravomoćne presude na 6 i pol godina - pobjegao je, ali u Međugorje i Zdravko Mamić.
Bivši premijer ponosno je reka da nije ratni profiter, no sud je rekao ipak jest, pa smo 2018. dobili i prvu presudu za ratno profiterstvo u povijesti Hrvatske.
Počelo je suđenje i bivšem HDZ-ovcu, još uvijek županu Alojzju Tomaševiću. Vodi se po službenoj dužnosti jer je njegova supruga prvo tužbu povukla, na što je ministrica Murganić poručila: "To vam je tako u braku". Nakon toga se ogradila, a uskoro ju je napustio razočarani državni tajnik za demografiju.
Polarizacija zbog Istanbulske konvencije
Istanbulska konvencija usvojena je upravo zbog zaštite žena od nasilja, no nisu svi to tako vidjeli. Prosvjedi u većim gradovima održani su pod parolom "protiv rodne ideologije" i išli su direktno protiv Plenkovića.
No protiv je bio i dio HDZ-ovaca, pa i Plenkovićev zamjenik Milijan Brkić. "Moj osobni stav je da je rod definiran rođenjem, biologijom, a ne nikakvim društvenim navikama", kazao je Brkić.
Brkić je i dalje ostao poziciji drugog čovjeka stranke, no pozicija mu se trese zbog SMS afere. Stier i Kovač tada su smijenjeni sa svojih pozicija - političkog i međunarodnog tajnika.
Plenković je tako otvorio frontu s desnom strujom unutar stranke, a na istom valu skupljali su se potpisi za poništenje Istanbulske konvencije kao i za promjenu izbornog zakonodavstva o čemu je premijer u startu poručivao: "Smanjivati prava zastupnika na takav način je nešto što je meni osobno i kao predsjedniku HDZ-a i predsjedniku Vlade apsolutno neprihvatljivo."
Nakon što je APIS pregledao potpise ustanovljeno je da pravovaljanih - nema dovoljno
Godina problema za SDP
Prosvjedovali su i dalje će radnici Uljanika. ovog su mjeseca proslavili 162. rođendan, možda i posljednji. A prosvjedovali su i Lički HDZ-ovci i to pred središnjicom stranke. No i na istoku HDZ-ovci nezadovoljni. Prosvjed u Vukovaru je prošao mirno, ali turbulencija ima unutar koalicije. Reforma obrazovanja je krenula, ali zbog Zakona o udžbenicima prijetnja partnera.
A probleme Vladi zadaje i Milan Bandić čiji Klub - buja. Presvlačenje dresova u Saboru čini se još traje, a Bandiću se pridružuju i bivši SDP-ovci. Istodobno SDP-u rejting tone. Prestiže ih Živi zid, a Davor Bernardić se - ne da. Ljevica se okuplja oko Amsterdamske koalicije, a afera SMS uzdrmala je HDZ, ali i Pantovčak.
Savjetnik predsjednice Vlado Galić podnio je ostavku, a u Banskim dvorima omraženi Mate Radeljić je - smijenjen. Radeljić tvrdi da ga je o smjeni obavjestila SOA, uz ozbiljne prijetnje da će ga, ako treba i pregaziti autom, a predsjednica šuti.
Ulaskom u novu, izbornu godinu predsjednica se tako približila premijeru čiju potporu treba na putu za drugi mandat na Pantovčaku. Spaja se i hrvatski jug - Pelješki most grade Kinezi.