Za koga glasati? O tom pitanju raspravlja se na gotovo svakom druženju. No jesu li simpatije prema strankama jače od vremenskih uvjeta? Zagrepčani i Splićani znaju kako će, bez obzira na vremensku prognozu.
Nakon dugo vremena, parlamentarni izbori održat će se u ljepšim vremenskim uvjetima.
"U nedjelju će biti pretežno sunčano vrijeme, iako će se pojavljivati visoki oblaci koji zapravo ne kvare dojam pretežno sunčanog vremena", kaže Dujna Mazzocco Drvar, meteorologinja RTL-a.
Tako će biti u Zagrebu. Ujutro svježih 6 stupnjeva, dok će dnevna temperatura biti 18. U Osijeku će jutro biti kao u Zagrebu, a dnevna temperatura stupanj niža, 17. Sunčana Rijeka probudit će se na 12 stupnjeva, dok će preko dana biti 21. Splićanima će ujutro biti 14 stupnjeva, a preko dana 21.
Ni meteoropati neće imati izgovor za ostanak kod kuće.
"Biometeorološka prognoza je poticajna. Stabilne meteorološke
prilike dobre, dobro raspoloženje, dobar dan", kaže
meteorologinja RTL-a.
Na izborima 2007. izlaznost je bila 57 posto, dok je 2011. glasalo 54 posto građana. Oba puta bila je južina, sparno i iznadprosječno toplo, a pobjednici su bili različiti. Može li onda vrijeme utjecati na izlaznost i konačan rezultat?
"Premda ono ne utječe na izlaznost na nacionalnoj razini, može biti bitna tamo gdje su stranke jake. SDP-u gdje je jak - u Istri, Međimiruju, na sjeveru, a HDZ-u u Dalmaciji i dijelovima Slavonije. Ako tamo puno ljudi izađe, to će koristiti strankama koje su tamo jake. Ako se to gleda na nacionalnoj razini, onda se taj efekt poništi", pojašnjava Vuk Vučević, predavač na ZŠEM-u.
Kome će zasjati sunce, a kome smrknuti, na kraju ipak odlučuju birači.