Čelni čovjek Hrvatske turističke zajednice Ratomir Ivičić, imenovan u vrijeme Zorana Milanovića, traži razrješenje s direktorske pozicije.
Riječ je o moćnoj poziciji, koja omogućava raspolaganje s 260 milijuna kuna na godinu. Odlazak dolazi unatoč rekordnoj prošloj sezoni, i do 10 posto porasta u gotovo svakom segmentu u odnosu na 2015. Ministar turizma Gari Cappelli tvrdi da to nema veze s politikom, ali priznaje da želi novo lice Hrvatske turističke zajednice.
"Uvažavajući promjene u Vladi Republike Hrvatske i na čelu Hrvatske turističke zajednice smatram svojom poslovnom obavezom i moralnim i civilizacijskim činom da svoj mandat dam na raspolaganje novom predsjedniku", kazao je Ratomir Ivičić.
Ministar Gari Cappelli negirao je kako je riječ o političkim razlozima. "Ne, ma kakvi, nemam tu što komentirati. Nema tu nikakvih političkih razloga, gospodin Ivičić je dao svoj prijedlog mi smo ga prihvatili i to je to."
A što će biti sa super uspješnom Podravkom još uvijek se čeka, jer izgleda da ovo nije sve što se tiče mogućih kadrovskih promjena ovih dana, iako država u toj kompaniji ima smo - četvrtinu vlasništva. Sutra je naime skupština na kojoj će biti odabran novi Nadzorni odbor koji će u konačnici odlučivati i o sudbini čelnog čovjeka Zvonimira Mršića. Mršić je blizak SDP-u, no za ovu priču jači je podatak da je s njim na čelu Podravka iskoračili na nova tržišta, otvorila tvornicu u Tanzaniji, otvorila poduzeće u Dubaiju, podružnicu u Kini... Jednostavno, napravila je sjajne rezultate.
Bili smo u Podravkinom središtu, u Koprivnici, jednom od najboljih gradova za život u Hrvatskoj. Posjetili smo neke posebnosti tog grada.
Ovo je jedna od najmodernijih i najuspješnijih gimnazija u Hrvatskoj. Nebrojeno puta spominjana u stručnim časopisima kao primjer dizajna. Zbog interijera prepunog svjetlosti.
"Imamo super sportske rezultate, škola nam je priznata na razini RH kao jedna od najboljih sportskih škola po državnim natjecanjima. Imamo odlične učenike a prije svega i odlične uvjete u našoj školi", kazuje nam Marina Njerš, profesorica matematike.
Škola u sebi nema niti jednu ciglu, samo čelik i staklo. Dvorana za tjelesni je ogromna a učenici koriste i poseban prostor za opuštanje i pripremu za nastavu. Svoju posebnu prostoriju ima i školski bend a u hodnicima stoje učenički ormarići za odlaganje stvari. Svi profesori ovdje su stručnjaci isključivo za područja koja predaju.
Predavaonice su opremljene u suradnji sa institutima i privatnim
tvrtkama. Grupe učenika koji ovdje uče jezike uz
pomoć tableta su male i efikasne.
Samo stotinjak metara dalje - tzv. Zeleni kvart
sa pasivnim eko zgradama. Koprivničani ove
zgrade zovu i "štedne hiže" jer troše i do 80 posto manje
energije za grijanje od klasične gradnje. Do 12 mjeseca
neki stanari nisu morali uopće paliti grijanje.
Ovdje su pametne i kante za smeće. Stanari karticom registriraju
svako bacanje pri kojem se smeće vaze i prema težini se onda i
naplaćuje od strane komunalnog poduzeća. Građani kažu da im je
život ovdje ugodan i human.
"Život je dosta dobar, bolji nego u drugim gradovima, u
Bjelovaru nije baš tako, ni u
Varaždinu, Koprivnica je puno
bolja", kaže nam mlada Koprivničanka.
"Mirna sredina u kojoj svako može da se nađe", zaključak je
građana.
Aktualni gradonačelnik napominje i da građani po broju stanovnika
imaju više biciklističkih staza nego po biciklima u svijetu
poznati Amsterdam.
Kad gledamo ono sve što je mjerljivo u konačnici naš indeks razvijenosti pokazuje da Koprivnica je jedan od najkvalitenijih mjesta za život u Republici Hrvatskoj", kazao nam je Mišel Jakšić, gradonačelnik Koprivnice.
I to nije sve. Kućanstva ovdje imaju najjeftiniju vodu u Hrvatskoj a grad uopće nema prirez. Uskoro će biti dovršena i pametna ulica sa senzorima na semaforima i parkingu koji će uz sve, Podravcima podići i razinu prometne sigurnosti.