Kako su objasnile prodavačice opatijske trgovine Kvarner Punat za Novi list, informaciju o ovoj zabrani saznale su dan ranije putem medija. No, nije riječ o novom zakonu, nego o Zakonu o hrani iz 2007. godine, u kojem je zabrana pripremanja sendviča u trgovinama regulirana jer valja razlikovati trgovačku od uslužne djelatnosti.
Naime, po tom zakonu prodavačice u trgovini mogu narezati salamu i sir i odrezati kruh, ali ne smiju praviti i posluživati sendviče.
'Ovaj zakon nije u redu'
"Smatramo kako ovaj zakon nije u redu, jer ne vidim razloga zašto naše prodavačice ne bi radile sendviče ako zadovoljavamo sve higijenske uvjete po HACCP standardima. Naše prodavačice rade sendviče s rukama u rukavicama i s hvataljkama, ne stavljamo nikakve umake, nego samo ljudima prerežemo kruh i stavimo unutra sir i mortadelu. Zamislite da vam u trgovinu dođe neki radnik s prljavim rukama od posla, zamoli vas da mu složite sendvič i vi ga odbijete", kazao je Gordan Žic, direktor Kvarner Punta.
No, tajnik opatijskog Udruženja obrtnika Dušan Mušćo kaže da se udruženje u ovom slučaju ne može boriti za trgovce, "jer postoje ugostitelji koji moraju zadovoljiti određene propise kako bi svojim gostima mogli posluživati sendviče". Trgovine bi u tom smislu trebale samo prodavati osnovne namirnice, a ukoliko žele mogu se doregistrirati kao ugostiteljski objekt te na taj način riješiti ovaj problem, piše Novi list.
Inače, priča je 'pukla' nakon što je Slobodna Dalmacija objavila da je navodno jedan sanitarni inspektor za napravljeni sendvič u trgovini naplatio prodavačici kaznu od 5.000 kuna. U Državnom inspektoratu kažu kako nisu povećali nadzor nad trgovinama, te da je pitanje pravljenja sendviča pitanje higijene, što je posao sanitarne inspekcije. Iz sanitarne inspekcije, pak, poručuju da oni ne utvrđuju pružaju li se u objektima koji su registrirani za prodaju robe i neke druge usluge.
Vezani članci:
arti-201102170023006 arti-201003210279006 arti-201101110841006 arti-201008240433006