U HAKOM-u kažu da je u tijeku izrada strategije prelaska digitalne zemaljske televizije na sustav DVB-T2 i dodjele frekvencijskog pojasa od 700 MHz, koja će definirati vremenski okvir prelaska na novi sustav, kao i sustav kodiranja koji će se koristiti.
Strategija će definirati i kakvoću slike programa, koji će se emitirati u budućim DVB-T2 multipleksima, a očekuje se da će se svi programi s nacionalnim pokrivanjem odašiljati u visokoj kakvoći slike, navode u HAKOM-u.
Paralelno sa strategijom pripremit će se i nova inačica Preporuke o minimalnim tehničkim zahtjevima prijamnika za prijam digitalnog zemaljskog televizijskog signala (DVB-T2) u Hrvatskoj.
Zbog prilagodbe sustava, u periodu od 2019. do 2021., građani će trebati nabaviti novu prijamničku opremu, prilagođenu novom standardu; ako ne nove televizore - onda će svakako trebati kupiti STB - Set Top Box uređaje.
Pazite što kupujete!
Pri izboru novog televizora, objašnjavaju u HAKOM-u, bit će važno da isti podržava DVB-T2 sustav i H.265/HEVC sustav kodiranja te da je u skladu s budućom Preporukom o minimalnim tehničkim zahtjevima prijamnika za prijam digitalnog zemaljskog televizijskog signala (DVB-T2) u RH.
Predviđa se jasno označavanje prijamničke opreme od početka 2017., kako bi korisnici znali da će na opremi koju kupuju moći primati DVB-T2 signal s H.265/HEVC sustavom kodiranja. Ukoliko građani u međuvremenu kupuju novi TV prijamnik, što nije nužno prije promjene standarda u periodu 2019. – 2021., HAKOM-u upozoravaju da treba obratiti pozornost na podržani standard, kako bi izbjegli dodatne troškove u budućnosti.
Prilagođavanje 'teško' 300 milijuna kuna
Prema istraživanju koje je HAKOM ranije objavio, oko 1,2 milijuna TV pretplatnika trebalo bi kupiti DVB-T2 stup-boxove ili nove televizore. Procjenjuje se da će prilagođavanje novom standardu građane i tvrtke stajati oko 300 milijuna kuna.