Predsjednik Republike Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković napokon su se sastali, nakon više tjedana prepucavanja. U 14 sati u Banskim dvorima je započela sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost. Mjesto i vrijeme održavanja te sjednice bilo je također predmet višetjednih prepucavanja.
Sastanak je, kaže premijer Plenković, bio sjajan pa je tako komentirao zaključke današnje sjednice.
''Usvojene su smjernice rada sigurnosno-obavještajnih agencija, data je i suglasnost suradnje s pojedinim službama nekih drugih zemalja što su službe predložile. Raspravljena je i situacija koja se odnosi na radikalizaciju u društvu. Osuđen je onaj napad na Banske dvore 12. listopada. Konstatirano je i konsenzusom da je riječ o djelu s obilježjima terorizma, dakle vrlo jednoglasan zaključak. Raspravljene su i mjere koje treba poduzeti za smanjivanje radikalizacije u društvu'', komentirao je Plenković.
Konstatiran je i jednoglasno napor i zalaganje za prava Hrvata u BiH, a raspravljalo se i o aktualnom stanju zbog pandemije koronavirusa.
Kritika predsjednika Milanovića, kaže Plenković, nije bilo. ''Ta tema je apsolvirana. Sastanak je bio ugodan. Unaprijed je bio dogovoren red, tražili smo zajednički nazivnik, i rješavali smo točku po točku s dnevnog reda'', rekao je Plenković.
Priopćenje vlade o sjednici VNS-a prenosimo u cijelosti:
Dana 23. studenog 2020. održana je sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost koju su zajednički sazvali Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Zoran Milanović i predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Na sjednici su usvojene Godišnje smjernice za rad sigurnosno-obavještajnih agencija za 2021. godinu, sukladno Zakonu o sigurnosno obavještajnom ustavu te je odobrena uspostava suradnje sigurnosno-obavještajnih agencija sa stranim službama, sukladno iskazanim potrebama.
Članovi Vijeća razmotrili su stanje radikalizacije u hrvatskom društvu, te osudili napad na Trgu svetog Marka 12. listopada 2020. kao kazneno djelo s obilježjima terorizma te su raspravili o mjerama koje se u vezi s tim mogu poduzeti. Vijeće je osudilo govor mržnje i neprihvatljive oblike ponašanja u društvu.
Vijeće je istaknulo daljnju potrebu zalaganja za prava Hrvata kao konstitutivnog naroda u Bosni i Hercegovini, prema duhu i slovu Daytonskog sporazuma, te važnost poštovanja prava biranja vlastitih predstavnika.
Vijeće je raspravilo o položaju Hrvata u Srbiji i Crnoj Gori založivši se za osiguravanje reciprociteta u međusobnim odnosima, te je naglašena daljnja podrška hrvatskoj manjini u tim zemljama.
Članovi Vijeća primili su na znanje informaciju o aktualnom stanju u vezi s epidemijom koronavirusa u Hrvatskoj.
Vijeće je raspravljalo o stanju u pravosuđu, s posebnim naglaskom na borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala.
Reakcije je pratila i naša reporterka Damira Gregoret. Više pogledajte u videu: