Zagrebačka Gradska uprava uputila je javni poziv potencijalnim investitorima za sudjelovanje u razvoju i realizaciji projekta "Grad u Gradu", kojem je cilj preobrazba tog prostora u "novo inovativno gradsko područje, mješovitih i raznovrsnih komplementarnih namjena, koje bi raznolikom ponudom i novim konceptom unaprijedilo opću kvalitetu života stanovnika, postalo nezaobilazna turistička atrakcija, odnosno koje bi svojim raznolikim funkcijama formiralo središte Novog Zagreba", piše Jutarnji list.
Grad unutar grada
Kako navodi Jutarnji list, to znači da gradonačelnik Milan Bandić želi graditi novi grad unutar Zagreba, na prostoru od 1,1 milijun kvadrata između rijeke Save, Avenije V. Holjevca i Avenije Dubrovnik, a ukupna investicija projekta ne bi bila manja od 500 milijuna eura.
Izgradnja bi se dogodila na najatraktivnijoj parceli gradskog vlasništva koju trenutačno zauzimaju Zagrebački velesajam, hipodrom i nogometno igralište koje koristi NK Lokomotiva, a za koju se vjeruje da bi nakon izgradnje bila još privlačnija građanima, turistima i poslovnim subjektima.
Photo: Igor Kralj/PIXSELL
Rok od 15 dana
U pozivu potencijalnim investitorima je posebno zanimljiv iznimno kratak rok za podnošenje pisma namjera. Svi koji žele sudjelovati moraju poslati pismo namjere do 1. ožujka. Iako se godinama pričalo o projektu koji bi temeljno promijenio lice tog dijela grada, bilo kakvu investiciju i uklanjanje pojedinih objekata na tom području sprječavali su konzervatorski propisi.
Jutarnji navodi kako je tijekom prošle godine održano nekoliko sastanaka s investitorima s Bliskog istoka koji su tražili lokacije za veće investicije, a kao jedan od prijedloga koji se našao na stolu bio je onaj koji se gradi u glavnom gradu Srbije - Beograd na Savi. Kako doznaju, u posjetu zagrebačkoj Gradskoj upravi bili su predstavnici tvrtke Eagle Hills.
Prostor koji se mora razvijati
"O takvom beogradskom projektu razgovaralo se načelno, ali veći je naglasak bio na onome o čemu se u našoj metropoli priča, a to je Zagreb na Savi. Osim tih arapskih investitora, bilo je i kineskih, koji su tražili projekte veće od 50 milijuna eura, no i nekih europskih", kažu sugovornici za Jutarnji.
Oni navode da je ovo prostor koji treba razviti i koji će se odvijati u fazama. Sajamske djelatnosti će se zadržati uz gradnju novog kongresnog centra koji će biti u blizini Inine zgrade, dok bi ostali dio bio namijenjen "novom gradu". Novi dio grada trebao bi imati stambene i poslovne zgrade, šetnice, parkove, nove prometnice, šoping centre, ugostiteljske objekte, ali i brojne društvene prostore za građane.
Ako dođe do realizacije projekta, financirao bi se tako da bi Grad u projekt ušao sa zemljištem, a investitor bi gradio. Sugovornici Jutarnjeg tvrde kako bi Grad uvjetovao gradnju vrtića, škola, ambulante... Ako se projekt zaista i realizira, Hipodrom bi se preselio, navode sugovornici Jutarnjeg.