Tko će nakon 12 godina postati prvi čovjek Vrhovnog suda? Za izbor novog predsjednika Vrhovnog suda očito se čeka posljednji trenutak. Naime, nakon idućeg tjedna sabor odlazi na ljetnu stanku, a aktualnom predsjedniku suda Branku Hrvatinu mandat istječe 19. srpnja.
Iz ureda predsjednice nema službenog obrazloženja zašto se Hrvatinov zamjenik predlaže u posljednji trenutak. Neslužbeno - predsjednica je pokušala postići što širi konsenzus oko kandidata.
Predsjednica će, sukladno planu i najavama, sutra uputiti prijedlog.
Predsjednik saborskog odbora za Pravosuđe, SDP-ov Orsat Miljenić smatra da se sve trebalo napraviti mnogo ranije i političkim konsenzusom jer predsjenik vrhobnog suda ujedno postaje i predsjednik Državnog izbornog povjerenstva.
"Ovakvo rješavanje u zadnji čas pokazuje jednu totalnu nebrigu za sudbenu vlast, pokazuje da nije stalo do sudbene vlasti, šalje jednu jako lošu poruku. Očito se ide u zadnji čas da javnost ne bi mogla raspravljat", kaže Miljenić.
Navodno su od 4 kandidata u najjuži izbor ušli sudac vrhovnog suda Đuro Sessa i predsjednik županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić. No, Turudić je predsjednici uputio pismo u kojem odustaje od kandidature.
"U posljednjih nekoliko tjedana izložen sam orkestriranim i naručenim napadima u medijima, a zbog dvadesetogodišnjeg poznanstva sa notornim Zdravkom Mamićem.Ponosan sam što mi se kao glavni ''krimen'' u dvadeset šestogodišnjoj sudskoj praksi stavlja samo to, a pritom se zanemaruju činjenice da sam vodio niz složenih kaznenih postupaka", poručio je Turudić.
U pismu je naveo da predsjednici ne želi otežavati poziciju. Bivši predsjednik Vrhovnog suda smatra da je vjerojatno pitanje Turudića i razlog kasnog donošenja odluke.
"Čini mi se da je glavni razlog ovoga puta leži u činjenici da se dugo dvoumila između određenih kandidata, ali da je postala svjesna da njezin favorit ili predlaganje takvog kandidata bi izazvalo jako veliki otpor pa i raspravu u Saboru", kaže Krunislav Olujić, bivši predsjednik Vrhovnog suda.
Predsjednika Vrhovnog suda izglasavaju saborski zastupnici. Prije toga traži se mišljenje saborskog Odbora za pravosuđe i Opće sjednice sudaca Vrhovnog suda.