Prije točno pet godina Hrvatske se oprostila od legendarnog generala Petra Stipetića.
Predsjednik Zoran Milanović rekao je u subotu na otkrivanju poprsja s likom stožernog generala Stipetića da je on bio poseban čovjek koji je zračio posebnom energijom ali nije uvijek bio tretiran džentlmenski.
Predsjednik je rekao da je Stipetić znao biti drzak i zamjeriti se političarima, "a da toga nije bio niti svjestan".
Dodao je da će Stipetić u kolektivnoj memoriji hrvatskog naroda ostati zapamćen kao onaj koji je izborio i omogućio predaju korpusa neprijateljske vojske srpske krajine. "Međutim, Pero je bio važan cijeli rat", poručio je Milanović.
'Nekorektno otjeran u penziju'
Podsjećajući na ratni put Stipetića i njegovu ulogu u Posavini 1992., rekao je da je zajedno s Tuđmanom, Šuškom, Šarinićem, Mesićem, Manolićem - ljudima koji su se kasnije razišli, ali tada bili na hrvatskoj strani - Čermakom, Tusom razgovarao na sastancima Vijeća za nacionalnu sigurnost na teme poraza i iz toga je naučio i kao čovjek i kao vojnik.
Dodao je kako stožerni general Stipetić tada nije bio tretiran džentlmenski već je protuzakonito i nekorektno otjeran u penziju.
U čast pokojniku oglasio se i Predrag Matić. Objaivo je njihovu zajendičku fotografiju i pokraj nje napisao: 'Danas se s ponosom sjećamo velikog hrvatskog generala i još većeg čovjeka. Oficir i džentlmen u punom smislu riječi.'
U međuvremenu, izaslanstva Ministarstva obrane i Oružanih snaga odala su u utorak na zagrebačkom groblju Mirogoj počast stožernom generalu.
Bio je profesionalni vojnik u nekadašnjoj JNA
Državni tajnik Branko Hrg, zamjenik načelnika Glavnog stožera Siniša Jurković i zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Michael Križanec zapalili su svijeće i položili cvijeće na grobu pokojnog generala, u Aleji hrvatskih branitelja.
Stipetić je rođen 1937. godine u Ogulinu, a umro je 2018. u Zagrebu. Bio je profesionalni vojnik u nekadašnjoj JNA, da bi se u rujnu 1991. godine pridružio obrani Hrvatske. Jedna od najupečatljivijih slika iz Domovinskog rata je predaja 21. kordunskog korpusa Srpske vojske Krajine pod zapovijedanjem Čede Bulata Stipetiću za vojno-redarstvene akcije Oluja.
Obnašao najviše zapovjedne dužnosti, uključujući i onu načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga od 2000.-2002.godine, s koje je otišao u mirovinu.
Prije toga bio je zamjenik načelnika Zapovjedništva zbora narodne garde, zapovjednik Sektora Zapovjedništva slavonskog bojišta Đakovo, zapovjednik Zbornog područja Zagreb te pomoćnik načelnika Glavnog stožera Hrvatske vojske za borbeni sektor.
Svojim radom dao trajni pečat u oblikovanju Hrvatske vojske
Od samih početaka stvaranja moderne Hrvatske, od najtežih dana Domovinskog rata, svojim radom general Stipeti je dao trajni pečat u oblikovanju Hrvatske vojske, prvo u pobjedničku silu, a kasnije u modernu vojnu organizaciju, stiče MORH u svom priopćenju.
Za aktivno sudjelovanje u Domovinskom ratu dobio je brojna odlikovanja, među kojima su Spomenica Domovinskog rata, Red Nikole Šubića Zrinskog, Red bana Josipa Jelačića, medalje Oluja i Bljesak, i brojne druge
General Stipetić rođen je 24. listopada 1937. u Ogulinu gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju, a nakon toga je završio Vojnu akademiju Kopnene vojske JNA.