Istaknuo je kako Vlada želi prodati deset tisuća hektara u Slavoniji, navodno 'nekom bogatom Arapu', no po mišljenju Petrine, to je pokušaj da se TTIP i Monsanto uvede u Hrvatsku, a što je zatajeno saborskim zastupnicima.
Između ostalog i tim se povodom oglasilo Ministarstvo poljoprivrede, koje je u priopćenju pokušalo pojasniti zakonsku regulativu vezanu uz GMO u Republici Hrvatskoj.
Nulta tolerancija za uvođenje živih GMO u okoliš
Ističu kako je u nas na snazi nulta tolerancija na uvođenje u okoliš živih genetski modificiranih organizama. "Na tržištu Republike Hrvatske nema genetski modificirane hrane za ljudsku prehranu, a kad bi je bilo morala bi biti jasno označena da sadrži GMO ili sastojke koji sadrže GMO, kao što je to obavezno i u svim drugim članicama EU", navodi se u priopćenju.
Ističu i kako su hrvatski proizvođači sjemena soje iskazali interes da svoje sjeme, koje je genetski nemodificirano, službeno certificiraju kao takvo, odnosno da ga na deklaraciji označe kao GMO free sjeme. Ministarstvo je osiguralo sredstva za testiranje i nije ustanovljena prisutnost GMO-a u sjemenu soje domaćih proizvođača.
Ciljevi: proizvodnja ekoloških i autohtonih proizvoda
Navode kako je Hrvatska i prije donošenja izmjena i dopuna Zakona o GMO (u rujnu 2015. godine) dostavila zahtjev o zemljopisnom izuzeću Europskoj komisiji za devet genetski modificiranih biljnih kultura koje su bile u postupku odobravanja ili već odobrene za uzgoj na razini EU. "Ovime se RH odlučila za zabranu sjetve/sadnje GMO kultura na svojem teritoriju što je od strane EK primljeno na znanje i prihvaćeno od strane biotehnoloških kompanija."
Iz Ministarstva poljoprivrede opetovano su istaknuli kako je jedan od ciljeva hrvatske poljoprivredne politike i sve veća proizvodnja ekoloških i autohtonih prehrambenih proizvoda te pozvali građane da svaku osnovanu sumnju da je na određenoj površini zasijana ili posađena genetski modificirana kultura bez odgode prijave Poljoprivrednoj inspekciji na e-mail prijava@mps.hr.