POVIJESNI DAN ZA EUROPSKU OBRANU: /

I Hrvatska sudjeluje u jačanju obrambenih sposobnosti Europske unije

Image

Dvadeset i tri zemlje članice Europske unije, među njima i Hrvatska, potpisale su u ponedjeljak u Bruxellesu dokument o namjeri jačanja obrambene suradnje, što je povijesni dan za europsku obranu.

13.11.2017.
15:04
VOYO logo

U ime Hrvatske zajedničko pismo o namjeri pokretanja Stalne struktuirane suradnje (PESCO) potpisali su ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović-Burić i ministar obrane Damir Krstičević.

Krstičević: 'Ovo je velik dan za Europu'

"Ovo je veliki dan za Europu, za jačanje njezinih obrambenih sposobnosti. Hrvatska je odlučila dati doprinos Stalnoj strukturiranoj suradnji, što je u funkciji naših nacionalnih interesa. Kroz sudjelovanje u PESCO-u nama se daje mogućnost za još jače i angažiranije uključivanje hrvatske obrambene industrije, malih i srednjih poduzeća u projekte opremanja, razvoja i modernizacije", rekao je ministar obrane Damir Krstičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane dodao je da je Hrvatska već pripremila nekoliko projekata koji su u funkciji jačanja obrambenih sposobnosti EU-a i jačanja sposobnosti Hrvatske vojske.

"Ti se projekti odnose na kibernetičku obranu, zatim tu su projekti u funkciji obavještajnog djelovanja, projekt korištenja bespilotnih letjelica, razni logistički projekti te projekti koji se odnose na medicinsko zbrinjavanje i projekt pomorskog nadzora", rekao je Krstičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao dobar primjer koristi koje Hrvatska ima uključivanjem u PESCO Krstičević je naveo da je prije mjesec dana hrvatska tvrtka Utilis uz pomoć MORH-a dobila iz europskih strukturnih fondova 600 tisuća eura za projekt simulatora za kibernetički sukob.

"To je jedan dobar primjer i sada želimo da ih bude što više", rekao je Krstičević.

Mogherini: 'Ovo je povijesni dan'

PESCO je oblik suradnje predviđen Ugovorom o Europskoj uniji koji zainteresiranim državama članicama Europske unije omogućuje jačanje obrambene suradnje i obavljanje najzahtjevnijih misija, od sprečavanja sukoba do zadaća borbenih snaga. PESCO predstavlja okvir koji je svojevrsni odgovor Europske unije na novo sigurnosno okruženje, a u koji se nastoji uključiti što veći broj država članica Europske unije. Cilj tog oblika suradnje je jačanje europskih obrambenih sposobnosti, kroz niz zajedničkih aktivnosti i projekata koji potiču ulaganje u istraživanje te razvoj ključnih sposobnosti koje još nedostaju Uniji.

PESCO-u, koji će predstavljati temelj za europsku obrambenu uniju, nije pristupilo pet od 28 zemalja članica - Malta, Portugal, Irska, Danska i Velika Britanija. Prve tri zemlje još razmatraju hoće li sudjelovati, dok Danska ima izuzeće od sudjelovanja u obrambenoj suradnji jednako kao i Velika Britanija, koja ionako napušta EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo je povijesni dan i početak zajedničkog rada 23 zemlje članice koje su obvezale da će raditi na jačanju sposobnosti i na operativnom djelovanju", rekla je visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini.

U Europskoj uniji ističu da je PESCO kompatibilan i komplementaran s NATO-om, ali se u tome vidi i signal da je Europa spremna preuzeti odgovornost za vlastitu obranu ne oslanjajući se samo na NATO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo