Međunarodni arbitražni sud u Den Haagu donio je odluku po kojoj se kopnena granica na Piranskom zaljevu između Slovenije i Hrvatske ne mijenja.
Sloveniji prema tome pripada tri četvrtine morske površine Piranskog zaljeva i dobila bi slobodan koridor za prolaz kroz hrvatske vode do otvorenog mora.
Međutim, premijer Andrej Plenković je još jednom ponovio kako Vlada RH neće prihvatiti odluku arbitražnog suda u Den Haagu jer je sud "kontaminiran i kompromitiran".
PROČITAJTE VIŠE:
- 'Ne bojimo se da će Slovenija stati Hrvatskoj na putu u Schengen zbog odluke Arbitražnog suda'
- Što nakon arbitraže: u Saboru se kalkulira kako Uniju okrenuti na našu stranu
Jedno je sigurno: dok se ne nađe rješenje koje će zadovoljiti obje strane, obje države imat će diplomatske probleme, što nikome nije u interesu.
Stoga je na stranici Liberal.hr pokrenuta peticija kojom se predlaže premijeru Andreju Plenkoviću da razmotri mogućnost dogovora sa Slovencima.
Tekst peticije objavljene na stranici peticija24 prenosimo u cijelosti:
Vladi Republike Hrvatske
"Ovom peticijom predlažemo Vladi Republike Hrvatske i premijeru Andreju Plenkoviću da u znak dobre volje i dobrosusjedskih odnosa, neovisno o odluci Arbitražnog suda u Den Haagu, predlože Vladi Republike Slovenije mirno rješavanje spora oko Piranskog zaljeva, i to na način da Hrvatska ponudi Sloveniji slobodan prolaz do otvorenog mora.
Spor između Republike Hrvatske i Republike Slovenije oko Piranskog zaljeva traje još od osamostaljenja ovih država. Taj je spor već u nekoliko navrata dovodio do krize u diplomatskim odnosima te potiče nepotrebne tenzije između prijateljskih naroda. Hrvatska ništa ne bi izgubila sporazumom o slobodnom prolasku slovenskih plovila do otvorenog mora, a Slovenija bi dobila puno. Jako je bitno da Slovenija ima izlaz na otvoreno more i zbog dobrosusjedskih odnosa.
Mi smo skupina građana liberalnog svjetonazora te vjerujemo u dobru trgovinsku suradnju među narodima, u toleranciju i dobrosusjedske odnose. Zahvaljujemo se svima koji će podržati ovu peticiju svojim potpisom, a ponajviše premijeru Andreju Plenkoviću i Vladi Republike Hrvatske ako naše obrazloženje uzmu u razmatranje i donesu ispravnu odluku."
Peticiju možete potpisati OVDJE.