Nakon dvogodišnje stanke banke su ovih dana opet počele razmjenjivati podatke o obvezama klijenata radi procjene njihove kreditne sposobnosti, što bi moglo još više otežati dobivanje kredita, piše u petak Jutarnji list.
Uslijed opće nesigurnosti i smanjenja prihoda velikog broja
građana zbog koronakrize, pojedine banke su već pooštrile uvjete
odobravanja kredita. Smanjenje mjesečnih prihoda, objašnjavanju u
OTP banci, često se odnosi "upravo na različite dodatke na
plaću", pa su uveli privremene mjere kojima se iz kreditne
sposobnosti isključuju dodatna primanje kao što su bonusi,
prihodi od najma ili prihodi od turizma, kao i određeni dodaci na
plaću poput naknada za prijevoz, terenskih dodataka i
slično.
Kada je u pitanju visina kamatnih stopa, ističu da nije bilo
nikakvih izmjena.
Ostale banke koje je Jutarnji list kontaktirao, izbjegavaju govoriti o pooštravanju uvjeta poslovanja, barem tako otvoreno kao OTP banka. U Addiko banci, primjerice, kažu samo da procjena kreditnog rizika klijenta podleže "internom modelu" a on uključuje niz elemenata "kao što su, primjerice, podaci o urednosti i otplati postojećih i podmirenih obveza, mogućnost podmirenja postojećih i budućih obveza, ali i drugi interni modeli s ciljem pružanja kvalitetnije usluge za klijente i osiguranja sigurnijeg portfelja za banku".
Ono što je sigurno, pri procjeni kreditnog rizika sve banke analiziraju "propisane parametre" i promjena stana prihoda klijenata neizbježno će utjecati na dinamiku kreditiranja. Ipak pri odluci hoće li netko dobiti kredit i po kojim uvjetima, važnu ulogu i dalje će imati individualni pristup klijentima. Ponovni uvid u kreditni registar u tome će im svakako pomoći u smislu uvida u stanje zaduženosti klijenata te koliko su prije bili uredni dužnici.
No za neki konkretniji odgovor o kreditnoj politici, napominje bankar u jednoj banci srednje veličine, trebat će pričekati jesen, kada ćemo imati bolji uvid u razmjere krize, piše u petak Jutarnji list.