Iako najveći broj ispitanika, (njih gotovo 40 posto), kaže kako su diplomirali ili planiraju diplomirati na vrijeme, u komentarima većina ističe da su požalili. "Bio sam naivan da ću se zaposliti za koliko-toliko normalnu plaću" ili "Možda bi bolje da sam odgodila, pošto posla u strukama nema. Al čeka se sezona.. " pišu savjesni studenti.
No kada se zbroje preostala tri odgovora, očito je kako većina studenata odgađa diplomiranje, samo iz različitih razloga.
Posao preko student-servisa
Tako je 28 posto ispitanika odgodilo diplomu jer su pronašli posao preko student-servisa.
Jedan ispitanik podijelio je svoje iskustvo: “Odgodio sam svoju diplomu zbog posla preko Studentskog servisa, što se pokazalo izvrsnim potezom, jer sam se zaposlio u tvrtki u kojoj sam počeo kao student i bez obzira na manje šanse za upisom magisterija, i nije mi žao.”
Nema perspektive
Dio ispitanika navodi i kako se studentski poslovi nerijetko plaćaju više od stručnog osposobljavanja, a na tragu toga, ističu da se čak i stručno osposobljavanje slabo nudi.
Tek nešto manje (26 posto) je onih koji nisu diplomirali na vrijeme jer su se plašili da neće moći pronaći posao u struci. “Radije radim preko Studentskog servisa nego da čamim na birou.” Među ispitanicima prevladava mišljenje da za posao moraš imati vezu. Neki rješenje vide u EU ( i šire) : “U Hrvatskoj je katastrofa, ne znam hoću li naći posao nakon što diplomiram. Hitno odlazim u inozemstvo.”
Najmanji dio ispitanika, njih osam posto, odgodio je diplomu zbog drugih studentskih prava, poput korištenja studentske menze ili smještaja u studentskom domu. Također, jedna ispitanica ističe da je odgodila diplomu kako bi iskoristila mogućnost odrađivanja stručne prakse u inozemstvu.