Uslijed nezavidne situacije u kojoj se nalazi, Hrvatska želi pronaći neku vrstu kompromisa u odnosu s mađarskim MOL-om i zatvoriti tu priču, a navodno su incijalni kontakti u tom smjeru već ostvareni, sudeći prema informacijama Večernjeg lista.
Odluka da se pokuša postići dogovor s MOL-om sazrela je u Vladi kao posljedica gubitka arbitražnog spora u Ženevi, ali i drugih elemenata koji stavljaju Hrvatsku u tešku poziciju.
Temeljna točka prijepora između Hrvatske i Mađarske tretman je šefa MOL-a, Zsolta Hernadija. Mađarski premijer Viktor Orban od početka je zaueto čvrst stav da se Hernadija ne smije dirati, što je i formalizirano njegovim proglašenjem kao osobe od nacionalnog interesa. Pretpostavlja se kako će Hrvatska, ukoliko želi izgladiti odnose, morati odustati od progona Hernadija. No, postoji još jedan element.
Nakon što je Vrhovni sud RH ukinuo odluku o prekidu sudskog procesa protiv Hernadija i bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera optužbenih zbog korupcije prilikom prodaje upravljačkih prava u Ini, suđenje bi se trebalo nastaviti na Županijskom sudu u Zagrebu. Ipak, teško da će pravomoćna presuda biti donesena prije kraja 2019., kada nastupa zastara. Ako taj predmet ode u zastaru, Hrvatska gubi adut u pregovorima, ali i riskira suočavanje s još jednom sramotom poput one u arbitražnom postupku u Ženevi.
Još jedan element koji Hrvatskoj otežava situacija je arbitraža u Washingtonu protiv MOL-a. Prema medijima, Robert Ježić, kojeg je sud u Ženevi proglasio nevjerodostojnim svjedokom i osobom u sukobu interesa, slično je svjedočenje dao za proces na sudu u Washingtonu.
Uz sve to, MOL je prije tjedan dana na Federalnom sudu u Washingtonu pokrenuo postupak da se arbitražna odluka iz Ženeve prizna i provede u SAD-u, pozivajući se na Newyoršku konvenciju, čiji je potpisnik i Hrvatska. To bi značilo da pravosuđe SAD-a tretira odluku suda u Ženevi kao da je donesena na bilo kojem od američkih sudova te da izvršenje podliježe američkim zakonima, piše Večernji.hr.