POREZNA UPRAVA UVODI STROŽE KONTROLE: /

Ako vam utvrde nesrazmjer prihoda i imovine, platit ćete puno veći porez

Image
Foto: DuŠko Jaramaz / PIXSELL

U posljednjih deset godina Porezna uprava uočila je nerazmjer između imovine i prihoda kod 1600 građana

7.2.2021.
21:15
DuŠko Jaramaz / PIXSELL
VOYO logo

Koliko svojim radom zaradite toliko biste otprilike trebali i imati. Ako se uspostavi drugačije, nerazmjer između imovine i prihoda utvrđuje poseban odjel Porezne uprave. Utvrde li da imate više imovine nego prihoda, a da to ne možete opravdati, od ove godine na razliku ćete platiti i veći porez - piše HRT.

U posljednjih deset godina Porezna uprava uočila je nerazmjer između imovine i prihoda kod 1600 građana. Po završetku nadzora kod njih šesto dokazano je porijeklo prihoda, najčešće je to nasljeđe, dok je za ostalih tisuću pokrenut daljnji postupak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postupak može trajati jako dugo

"Kada gledate od 2010. na ovamo broj rješenja godišnje koje se izda je manje-više na istim razinama, međutim utvrđena porezna obveza je značajno veća. Prosjek od 2010. do 2015. je bio negdje oko 130 do 150 tisuća kuna porezne obveze, a sada je milijun i 300 po samom rješenju", kaže Zdravko Marić, ministar financija.

Postupak ispitivanja nerazmjera imovine i dohotka može trajati jako dugo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ono što je povezano na OIB i svaka nekretnina koja je vidljiva brzo se može detektirati, ali isto tako postoji knjiga položenih ugovora koja nama nije dostupna bez da se ode u konkretnu gruntovnicu i vidi što tamo postoji, koji ugovori su zapravo položeni", kazao je za HRT Božidar Kutleša, ravnatelj Porezne uprave.

Image
UDAR NA MULJATORE: /

Država najavila novu mjeru za one koji ne mogu dokazati odakle im imovina

Image
UDAR NA MULJATORE: /

Država najavila novu mjeru za one koji ne mogu dokazati odakle im imovina

Kažnjavanje dvostruko većom poreznom stopom

Velik je problem pronaći i dokazati nelegalne prihode.

"Iz kriminalnih i koruptivnih radnji, to je najčešće izvor nedokazivih dohodaka. Kod kriminala je problem što se često ta imovina disperzira i jednostavno nije na imenu onoga koji ju stječe i ako nema prokazivanja, nekih drugih pozadinskih istražnih radnji, teško će porezna doći", kaže Vlado Brkanić, porezni stručnjak.

Oni do kojih porezna dođe od ove godine kažnjavaju se većom poreznom stopom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ona je do prvog siječnja 2021. bila 54 posto, sada je povećana na 60 posto. U zakonu piše da je najviša stopa poreza na dohodak koja je trenutno 30 posto uvećana za koeficijent dva", istaknuo je ministar Marić.

Na taj način morat će se vratiti veći dio nelegalno stečene imovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo