Policija vreba: 'Neoprez' koji će vam izbiti i do 2.000 kuna, ali vas može i ubiti

Tijekom 2014. godine, točnije od 1. siječnja do 31. kolovoza u gradu Zagrebu policija je zabilježila 252 nesreće u kojima se dogodio nalet na pješake.

30.10.2014.
6:30
VOYO logo

To je pet nesreća više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, doznajemo u PU zagrebačkoj. Smrtno je stradalo 7 pješaka, dvoje manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok su 244 pješaka ozlijeđena (11 više).

Pješaci skrivili 80 od 252 nesreće

Glede okolnosti vezanih za prometne nesreće, pješaci su skrivili 80 nesreća u kojima je bilo dvoje poginulih (među ovih 7 nastradalih) i 69 ozlijeđenih (jedna poginula osoba manje i 18 ozlijeđenih osoba više).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preventivno- represivne akcije

Što se tiče prometnih prekršaja oni su vezani uz prometne nesreće poput nepoštivanja svjetlosnog znaka, ne korištenja obilježenog prijelaza i sličnog, i prema tome se planiraju i provode razne preventivno – represivne akcije.

Isti prekršaji opisani su u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama gdje postoji posebno poglavlje ("Kretanje pješaka"), pa su i to najčešći prekršaji koji se i bilježe a opisani su u članku 129. i 130. istog zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U represivnom postupanju policije, treba imati na umu da je ovakvo postupanje i preventivnog karaktera jer utvrđivanje prekršaja pješaka, ali i svih sudionika u prometa, ima veliku dozu preventivnog karaktera jer upravo su odredbe Zakona u smislu nečinjenja protupravnih radnji, jer jasno je samo po sebi da je primjerice nekorištenje 'zebre' opasno samo po sebi baš kao i neprilagođena brzina, i kada bi se razina kulture ponašanja sudionika u prometu povećala, ne samo da bi broj prekršaja bio manji nego bi i broj nastradalih osoba pretpostavljamo, samozaštitnom kulturom ponašanja u prometu, bio manji, kažu iz zagrebačke policije.

300 kuna za nepropisno prelaženje ulice i za kršenje propisanih odredbi

Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN 92/14) nisu uvećani iznosi novčanih kazni kojima se sankcioniraju pješaci za kršenje odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Člancima 129, 130 i 131 propisani su prekršaji koji se odnose na nepropisno prelaženje ulice i za kršenje propisanih odredbi propisana je novčana kazna u iznosu od 300 kuna, doznali smo iz Ravnateljstva policije.

Ako kao pješak izazovete prometnu nesreću kršenjem propisa dobro će vas opaliti po džepu

Potrebno je naglasiti da se u slučaju kada pješak kršenjem prometnih propisa izazove prometnu nesreću, sukladno članku 293. Zakona o sigurnosti prometa na cestama novčana kazna uvećava za 1.000, odnosno 2.000 kuna, ovisno o nastalim posljedicama.

Opomena samo u ovim slučajevima

U slučaju da policija tijekom obavljanja poslova nadzora utvrdi da je počinjen prekršaj za koji je propisana novčana kazna do 1.000 kuna te da je prekršaj osobito lake naravi i da počinitelj nije prije činio slične prekršaje, može počinitelju prekršaja izdati pismeno ili izreći usmeno upozorenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ovaj prekršaj možete platiti na licu mjesta i uštedjeti

Novčanu kaznu policija vam može naplatiti na mjestu počinjenja prekršaja u visini polovice propisanog minimuma ili polovice točno određenog iznosa novčane kazne propisane propisom o prekršaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo