Za zamjenu osobne iskaznice potrebna je tek jedna fotografija i uplata od 48,90 kuna, a adrese se mogu ažurirati u svim policijskim upravama ili postajama, podsjeća načelnica upravnih i inspekcijskih poslova splitsko-dalmatinske policije Diana Jakšić.
'Šalterski' kombi dolazi na udaljena područja
Otkrila je kako će im u rješavanju problema pomoći i MUP ustupanjem "šalterskog" kombija u kojem se mogu obavljati svi upravni poslovi. To će vozilo "raditi" na udaljenijim područjima županije, a među prvima će prema rasporedu biti Imotski i Sinj nakon čega na red dolaze Brač i Hvar.
Od oko 20.000 osoba sa "bb" adresom na području Splitsko-dalmatinske županije najviše ih je na imotskom i sinjskom području. U Imotskom ih je čak 5000, u Sinju 4700. Jakšić dodaje da su Kaštela i Vrgorac bitno smanjili broj osoba s takvim adresama, dok Split ima najmanje problema s "bb" adresama jer je grad s pripadajućim područjem sukcesivno rješavao adrese.
Rok do 29. prosinca
"Rok koji je određen za ažuriranje adresa odnosi se i na neke druge institute Zakona o prebivalištu. Tako istječe i rok za hrvatske državljane s prijavljenim prebivalištem u Hrvatskoj, a koji privremeno borave u inozemstvu da obave prijavu privremenog odlaska. Pozivaju se stoga građani da prijave svoj privremeni odlazak u inozemstvo ako duže vremena tamo žive, a nemaju namjeru odjavljivati prebivalište iz Hrvatske. I taj rok ističe 29. prosinca. Kako dosta naših sugrađana koji žive u drugim državama za božićne blagdane dolaze u Hrvatsku vjerojatno će nam se dogoditi dvostruki priliv, no prilagodit ćemo se potrebama građana", kazala je Jakšić.
Zakon o prebivalištu, koji je stupio na snagu 2012. definirao je adresu kao naziv ulice ili trga s kućnim brojem koji je evidentiran u Registru prosto