Saga o britanskim nautičarima koji optužuju hrvatske službe za mito i naplaćivanje nepostojećih kazni dobila je i svoj treći nastavak, piše Morski.hr.
Podsjetimo, Morski je 4. rujna prenio tekst objavljen na stranici koja okuplja nautičare Practical Boat Owners, u kojem se spominje korupcija u kontekstu s hrvatskim carinskim službenicima. U tekstu na engleskom jeziku, objavljenom još 18. kolovoza objavili su i tajno snimljen video na kojem se vide hrvatski policajci.
Tek po objavi javila se Carinska uprava koja traži žurnu objavu ispravka i objavu demantija u kojem tvrde da to nisu njihovi, već policijski službenici, a danas se javlja i MUP. Tvrde da nije bilo propusta u postupanju policijskih službenika, a pritužba stranaca se smatra neutemeljenom. Dapače, tražit će uklanjanje spornog videa s YouTubea, dok se na neovlašteno snimanje, kažu nam, zasad nisu osvrtali.
Novac u džep nije nitko stavio
"Vezano uz slučaj o kojem pišete, možemo Vas izvijestiti kako 'novac u džep' nisu uzeli niti carinici niti policijski službenici. Naime, odmah nakon objave videouratka na društvenoj mreži, a i povodom pisanog prigovora stranaca, nadležna policijska uprava je još početkom kolovoza provela potrebne provjere navoda. Utvrđeno je kako nije bilo propusta u postupanju policijskih službenika, a pritužba stranaca se smatra neutemeljenom. Naime, britanski državljani su prilikom plovidbe Jadranom počinili prekršaj iz članka 177. stavka 4. Zakona o strancima za koji su oboje novčano kažnjeni – izdani su im obvezni prekršajni nalozi i izdane su im potvrde o uplaćenim iznosima – jer su 30. lipnja pristupili izlaznoj graničnoj kontroli na Međunarodnom pomorskom graničnom prijelazu Dubrovnik kojom prilikom je utvrđeno da su u Hrvatsku ušli 16. svibnja preko Međunarodnog pomorskog graničnog prijelaza Umag, a da nisu kao državljani treće zemlje na kratkotrajnom boravku u roku od dva dana (48 sati) od ulaska regulirali svoj boravak u Republici Hrvatskoj", kažu iz policije.
"Drugim riječima, nisu prijavili svoj smještaj u RH, čime su počinili prekršaj. Dakle, kazna koja im je naplaćena itekako postoji, a novčani iznos koji su platili predstavlja 2/3 iznosa kazne, a što je pogodnost koju predviđa Prekršajni zakon, ukoliko se kazna plaća odmah na mjestu događaja.
Još jednom napomenimo da su za navedeni iznos uplaćene kazne dobili potvrdu, a novac koji su uplatili "ne odlazi u džepove policajaca", već u državni proračun. Zaključno, ovo Ministarstvo je administratora društvene mreže obavijestilo o klevetničkom i neistinitom sadržaju te očekujemo njegovo uklanjanje", odgovorili su iz Ministarstva unutarnjih poslova.