"Podsjećamo da je trenutno važeći Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira jedan od rijetkih koji je preuzet od bivše države, a i dalje je na snazi i to u u toj mjeri da su i novčane kazne ostale na istoj razini kao prije 22 godine. Znači već 22 godine RH nije uspjela donijeti novi Zakon primjeren promjenama u društvu koje su se dogodile, kao niti uskladiti novčane kazne inflatornim utjecajima. Ipak, bolje ikada nego nikada, stoga kao što smo rekli, izuzetno smo zadovoljni što se to namjerava konačno ispraviti", piše u priopćenju kojeg potpisuje šef Sindikata policije Dubravko Jagić.
'Mnogi su demokraciju poistovjetili s anarhijom'
Kažu da se zbog trenutnih zakonskih odredbi događa da se npr. verbalni napadi, vrijeđanja i omalovažavanja policijskih službenika kažnjavaju kaznom od 300-tinjak kuna, što je manje nego nevezanje pojasom ili krivo parkiranje. Podsjetimo, izmjenama zakona je predloženo da se za omalovažavanje i vrijeđanje policijskog službenika može izreći kazna od 15.000 kuna.
"Zbog tako propisanih te zastarjelih i neprimjereno niskih kazni ne postiže se generalna i specijalna prevencija takvih ponašanja, tj. kazne su toliko niske da ne odvraćaju počinitelje ponavljanja takvih djela, te ne odvraćaju ostale potencijalne počinitelje. Rezultat je nažalost takav da je iznenađujuće veliki broj počinitelja najtežih kaznenih djela, od razbojništava do ubojstava, u prošlosti bilo prijavljeno za omalovažavanje policijskih službenika i kažnjeno tako niskim kaznama", navodi se u priopćenju.
"Na kraju, napominjemo da i ostale predložene odredbe Nacrta Prijedloga Zakona o prekršajima u potpunosti podržavamo i smatramo ih nužnim u cilju poboljšanja sigurnosti te uspostavljanja reda i odgovornosti u državi jer nažalost mnogi su demokraciju poistovjetili s anarhijom, tj. misle da im je dozvoljeno raditi što god žele ne vodeći računa o pravim drugih osoba koja se povrjeđuju takvim ponašanjima", zaključuje se u priopćenju.
Blage kazne za vrijeđanje kočnica normalnom radu policije
Nezavisni sindikat djelatnika MUP-a je pak poručio građanima da podržavaju prijedlog zakona jer on je reakcija na lošu dosadašnju praksu, ali istovremeno poručuju građanima "da se ne moraju bojati da će policajci po ulicama loviti građane i provocirati situacije koje bi se mogle podvesti pod kvalifikacije ovog zakonskog prijedloga".
"Ovo bi trebala biti poruka onima koji ne poštuju nikoga i ništa, koji su već ogrezli u takvim ponašanjima i uzori su određenom djelu mlađe populacije, a dosadašnja sudska praksa i zakonska rješenja su slala pogrešnu poruku: "udri i pljuj policiju nećeš biti kažnjen ili bar nećeš biti ozbiljnije kažnjen". Takva poruka je rezultirala velikim brojem slučajeva u praksi, a istovremeno je bila i kočnica normalnom radu policije. Sigurni smo da sustav neće dozvoliti da se uloge zamijene tj. da žrtva postane tlačitelj, cilj je samo omogućiti nesmetani rad policije i u čim većoj mjeri suzbiti devijantna ponašanja u interesu svih članova zajednice bez ikakvih pretenzija", zaključuje se u priopćenju kojeg potpisuje Zdravko Lončar.