Bez ijednog optuženog. Samo s odvjetnicima. Tako je izgledala javna sjednica Vrhovnog suda o slučaju Podravka.
"Ovo je bio prvi veliki predmet gdje je optuženik okrivljenik bio visokopozicioniran član Vlade i imao je veliki odjek u javnosti. Mjesecima je trajala kampanja medija protiv Damira Polančeca", kazao je Polančecov odvjetnik Anto Nobilo.
Polančeca se zajedno sa sedmero suoptuženih teretilo da su pokušali preuzeti vlasništvo nad Podravkom i da su je pritom oštetili za gotovo 400 milijuna kuna.
U to vrijeme - govorilo se da je riječ o jednoj od najvećih afera u Hrvatskoj. Spis je imao 100 tisuća stranica. Damir Polančec tada i u nekoliko afera. Izlazak iz zatvora 2010. još se pamti.
"Istina je voda duboka i ja se u njoj ne mogu utopiti", kazao je 2010. Polančec.
Suđenje je trajalo 5 godina. Održano je 300 rasprava, ispitano 100 svjedoka. Samo Polančec svoju obranu iznosio je 10 dana. Na kraju je oslobođen.
Njegov odvjetnik Nobilo danas prisjeća vijeće kako u vrijeme inkriminacije nitko iz HDZ-a s njim nije razgovarao. Društveni utjecaj bio mu je jednak nuli, pa kazneno djelo, kaže, nije mogao počiniti.
"Opisao je jedan događaj kad je došao u nogometni klub Slaven Belupo, važan tamo u lokalnoj zajednici i kad je sjeo - nakon 15 minuta je vidio da su sva mjesta oko njega potpuno slobodna. Dakle, jedan sanitarni kordon oko njega je stvoren i onda je otišao sa stadiona posramljen jer je shvatio da nitko ne želi ni biti viđen s njim", kazao je Nobilo.
Od svih optuženih - nepravomoćno je osuđeno samo njih četvero.
USKOK je žalbu napisao na stotinjak stranica. Sporan im je
oslobađajući dio, ali i premala kazna za osuđene.
"Sud je otegotnim trebao cijeniti činjenicu da se radi o
visokopozicioniranim menadžerima s potrebnim kvalifikacijama i
stručnošću da bi mogle obnašati takove funkcije. Slijedom svega
navedenog predlažem da Vrhovni sud Republike Hrvatske uvaži žalbu
Ureda i oslobađajući dio presudu ukine i vrati prvostupanjskom
sudu ponovno na odluku", kazala je Gordana
Križanić, zamjenica glavne državne odvjetnice.
Tužiteljstvo za DarkaMarinca, Zdravka Šestaka i Josipa Pavlovića traži strožu kaznu, dok za Srđana Mladinića iz tvrtke SMS zahtijevaju bezuvjetnu kaznu u primjerenom trajanju.
Što je odlučilo vijeće - i tko će na kraju platiti milijunsku štetu - trebalo bi biti poznato za nekoliko mjeseci.