ZAGREB - Krovno strukovno udruženje europskih liječnika (CPME - The Standing Committee of European Doctors) uputilo je ministru zdravstva Milanu Kujundžiću pismo u kojem je poduprlo napore Hrvatske liječničke komore (HLK) da osigura pravične ugovore o specijalističkom usavršavanju liječnika, priopćeno je u utorak iz HLK-a.
Udruga europskih liječnika u pismu navodi da su financijske sankcije, kojima su kroz ugovore o specijalizaciji izloženi hrvatski liječnici, diskriminatorne i suprotne smjernicama Globalne strategije o ljudskim resursima u zdravstvu Svjetske zdravstvene organizacije.
PROČITAJTE VIŠE:
>> Ministar Kujundžić tvrdi da je njegova izjava o liječnicima i svećenicima izvučena iz konteksta
>> 'Hoćete li angažirati 215 svećenika kako biste nadoknadili nedostatak od 4300 liječnika?'
Financijsko sankcioniranje smatraju kršenjem osobnih prava europskih državljana, kao što su pravo na slobodan odabir profesije, pravo na plaćeni radi te pravo na slobodno kretanje, tj. pravo da liječnici traže zaposlenje u drugim ustanovama i u drugim državama EU-a.
"U potpunosti podržavamo HLK u njenom suprotstavljanju svakom zakonskom rješenju koje na takav način kažnjava liječnike koji se specijalistički usavršavaju. Kršenjem osobnih prava europskih državljana stvara se okruženje koje je u suprotnosti s europskim i međunarodnim politikama za zdravstvene radnike", stoji u pismu CPME-a, koje je potpisao predsjednik Jacques de Haller.
IZ CPME-a ističu kako su svjesni problema "odljeva mozgova" i kadrovske održivosti hrvatskog zdravstva, pa pozivaju Kujundžića da uvede pozitivne poticaje kako bi osigurao održiv zdravstveni sustav i očuvao visoku kvalitetu zdravstvene zaštite u suradnji s HLK-om i drugih dionicima sustava.
Po podacima HLK-a, od ulaska u EU ukupno 551 liječnik napustio je hrvatski zdravstveni sustav i otišao na rad u inozemstvo, a još 750 liječnika prikupilo je svu potrebnu dokumentaciju za odlazak.