Čelnici NHS-a i SSSH-a iz protesta su otišli sa sastanka uz potporu Matice sindikata i HURS-a. Uz to, Krešimir Sever i Mladen Novosel zaprijetili su istupanjem iz radne skupine ako ministarstvo ustraje na odbijanju dva od četiri njihova prijedloga, one o otkazu ugovora o radu i preraspodjeli radnog vremena. Dva sindikata će zbog toga prosvjedovati idući četvrtak ispred resornog ministarstva i Vlade.
"Ne možemo dopustiti da se sjekirom zadire u ZOR i da radnici doista postaju žrtve i taoci nesposobnosti vlasti, pa i poslodavaca da se pokrene gospodarstvo. A kad nemaju druga rješenja, onda se okreću rezanju radničkih prava i njihovu izvrgavanju na milost i nemilost poslodavaca", poručuje Sever.
Ministar je, kaže, prihvatio dva od četiri sindikalna zahtjeva: ostaviti postojeći Pravilnik o radu i odustati od mogućnosti otkaza ugovora o radu jer mu poslodavac nije u stanju isplatiti plaću, te ostanak otpremnina u ZOR-u dok se to pitanje ne dogovori drugim zakonom.
Sporna dva prijedloga
No, sindikati su nezadovoljni, jer je odbijen raspored radnog vremena i odredba o sudskom raskidu radnog odnosa, uz obrazloženje da je cilj što jednostavnije restrukturiranje poslodavcima uz istodobnu zaštitu radnika, a to, kaže Sever, nikako ne stoji.
Svoje zahtjeve o izmjenama ZOR-a u korist radnika sindikati će nakon prosvjeda predati u Vladi.
"Sve dalje ovisi o potezu samog predlagača, ministra Miranda Mrsića i Vlade", kaže Sever dodajući kako sindikati istodobno nastavljaju s pripremama mogućih drugih akcija.
'Ne može preko leđa radnika'
"Pri tome uvažavamo sve dobre poslodavce. Ali, zakon se i donosi zato da bi se radnika zaštitilo od onih koji su loši. Država svojim zakonima treba radnika i posebno zaštiti. Dakle, ne poslodavce, ne kapital, već radnika. A ovdje se cijeli prijedlog sveo na to da se zapravo želi okrenuti poslodavcima, jer kao oni organiziraju posao i oni ga određuju. Međutim, radnik ga odrađuje, pa to sve skupa ne može preko njegovih leđa", jasan je Sever.