Premijer Andrej Plenković prošlog je petka dao veliki intervju Hrvatskom radiju u kojem je opširno opisao kako neki rade na demontaži države. Otad se ne prestaje pričati o salami, odnosno "salama taktici".
Plenković je tako naveo da se orkestrirano napada HNB, DORH, Vrhovni sud te da "napadači" sustavno režu feticu po feticu i "salama taktikom" ciljano ugrožavaju ulazak Hrvatske u Schengen i eurozonu. Oporba tvrdi da je upravo Plenković taj akter koji demontira - i tu je nastalo "salama prepucavanje".
Izraz "salama taktika" nije osmislio Plenković, već ga je prvi koristio mađarski staljinist Matjaš Rakoši sredinom prošlog stoljeća. Profesor strateškog poduzetništva na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, Marko Kolaković, za RTL Direkt je pojasnio kako je salama došla od staljinista do ekonomista.
Što je, zapravo, salama taktika?
''U aspektu te moderne teorije igara, predstavlja način na koji poduzetnik određenim strateškim akcijama i aktivnostima pokušava izgurati konkurente s tržišta.
Ona spada u taj rigidni model taktike, jer on ih nastoji u potpunosti odstraniti i ostvariti dominantan položaj na tržištu. Zato i je taj naziv 'slice'; reže ih krišku po krišku. Govori se i o toj dvostrukoj salama taktici, pa ih onda reže s jednog i drugog kraja jer nastoji u potpunosti suziti tržište i postati dominantan lider na tržištu.
Ali salama taktika se koristi u političkoj terminologiji. U biti ona i seže iz te političke povijesti, odnosno samim tim iz komunizma i komunističke terminologije, i raznih tih njihovih staljinističkih obračuna gdje su jedan drugoga napadali i isključivali iz komunističke partije'', pojasnio je Kolaković.