Zagrebačka oporba, koja je provela noć ispred zgrade Sabora prosvjedujući protiv njegova raspuštanja prije donošenja zakona o obnovi Zagreba, dočekala je jutros zastupnike i zastupnice zvižducima te povicima "Hoćemo zakon” i "Bandić i HDZ, dosta je trgovine”. Premijer Andrej Plenković pri dolasku u Sabor ih je izbjegao ušavši u zgradu parlamenta sa stražnje strane, no pri izlasku se morao suočiti s njima.
Plenković je pred novinarima u Saboru pokušao opravdati svoj postupak: "Svi su ulazi u Sabor javni, a budući da sam došao na početak sjednice Kluba, došao sam onako kako smatram da treba".
No pri izlasku iz Sabora i dok je hodao prema zgradi Vlade na drugoj strani Markova trga dočekali su ga zvižduci i povici okupljenih prosvjednika i prosvjednica: ''Zašto bježite?'' i ''Bandić i HDZ, dosta je trgovine!''
Dok je izlazio iz Sabora Plenkovića je nakratko zaustavio jedan od čelnika platforme Možemo Tomislav Tomašević i zatražio da objasni zašto je ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar rekao da će za dva tjedna biti gotov zakon o obnovi Zagreba, ali zakona nema već dva mjeseca.
Plenković je odvratio da je o tome dao izjavu u Saboru novinarima i da nema smisla ponavljati jer ga se ispred Sabora zbog bučnog prosvjeda ni ne može čuti.
Na putu od Sabora do Vlade jedan od prosvjednika pitao je premijera "zašto raspušta Sabor ako građani nemaju gdje živjeti - građani imaju ovrhe i gladni su''.
'Kosturi su popadali po nama'
Plenković je ranije novinarima nakon sjednice kluba zastupnika HDZ-a kazao da je Vlada ostvarila bitne točke iz programa s izbora 2016. godine, a u međuvremenu su morali rješavati teme iz hrvatskog tranzicijskog ormara jer su ''kosturi popadali po njima''.
''Na kraju samog mandata nas je pogodila globalna kriza bez presedana. Činjenica je da se dogdio ovakav događaj o kojem će se generacijama raspravljati i ovo je prava komparativna situacija za razliku od krize u Agrokoru. Sada vidimo kako je to kada pokažemo svima da smo zreli i da možemo osigurati maksimalan napor u javno-zdravstvenom i gospodarskom aspektu. Mi smo u obje točke polučili uspjeh'', ustvrdio je Plenković.
Pobrojavši opet sve što smatra uspjesima svoje Vlade istaknuo je da žele novo povjerenje: ''Na temelju novog povjerenja želimo konsolidirati političku stabilnost da bismo od jeseni kada će izazovi biti veći, snažniji išli dalje''.
No, jedan od problema mogao bi biti Zakon o obnovi Zagreba. ''Idemo prvo stvari staviti na svoje mjesto. Danas je manje od dva mjeseca da je taj ogroman potres pogodio Zagreb. Što smo napravili? Zakon je u javnoj raspravi i takav zakon se ne može donositi u kratkom roku. Činjenica je da je Vlada pripremila zakon i da je s njegovim sadržajem suglasan Grad Zagreb i predstavnici struka'', kazao je premijer.
Ustvrdio je da se osobno angažirao da se svi sudionici
dogovore i nađu kompromis: ''141 milijun kuna osigurali smo za
one koji su najpogođeniji, Vlada financira bojlere, krovove,
dimnjake i zabatne zidove kod najpogođenijih'', kazao je i dodao
da je zvao ministre i govorio ti ćeš dati toliko, ti toliko,
a uvrštene su i sugestije iz Grada Zagreba.
"Ovo što slušate danas je politički aktivizam, koji je u
demokratskom društvu apsolutno dopušten. HDZ je uplatio 1,1
milijun kuna za grad Zagreb, članovi Vlade su se u stopostotnom
iznosu odrekli svoje plaće za ožujak i uplatili je za grad
Zagreb. To je više od 10 posto ukupnih uplata svih donacija za
obnovu grada. To je kredibilitet i pružanje ruke iz solidarnosti
građanima. Puno veće nego performansi, politiziranje i
aktivizam", ustvrdio je Plenković, a komentirao je i novo
zaduženje Zagrebačkog holdinga gdje će kao Vlada "voditi računa
da pomažu" Gradu Zagrebu da uspije održati svoje financijsko
poslovanje.
Na pitanje zato nije u Sabor ušao na glavni ulaz gdje su bili prosvjednici koji traže donošenje Zakona o obnovi Zagreba, kaže da su svi ulazi u Sabor javni i da će ih sresti pri izlasku te da nema problem susresti se s njima.
''Za razliku od ovih ljudi ja sam u nedjelju u 7.45 sazvao cijeli državni vrh da radimo na sanaciji potresa', kazao je. Da smo napravili nešto jako brzo, onda bi nas pitali jeste li s time žurili kao sa zakonom o Agrokoru. Svi bi nas napali da se zakon donosi na brzinu i da se nekome pogoduje'', poručio je Plenković.