Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je na komemoraciji u Varivodama. U pratnji predsjednika Vlade bio je ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica, a u Varivodama i potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava Boris Milošević kao i Milorad Pupovac.
Da podsjetimo, gotovo dva mjeseca nakon Oluje, 28. rujna 1995., ubijeno je devet mještana Varivoda: Dušan Dukić (59), Špiro Berić (55), Jovo Berić (75), Jovan Berić (56), Radivoj Berić (69), Marija Berić (69), Milka Berić (67), Marko Berić (82) i Mirko Pokrajac (84).
Pupovac: 'Vjerovali su da im se neće ništa dogoditi...'
Milorad Pupovac u govoru je rekao da je gotovo dva mjeseca nakon Oluje u Varivodama ubijeno 9-ero mještana mahom starije dobi, a u Gošićima 8-ero. Na području cijele Općine Kistanje 57-ero...
"Svima je zajedničko da su ostali u svojoj kući, svom zavičaju, svojoj zemlji. Vjerovali su da im se neće ništa dogoditi jer oni nikome nisu napravili ništa. Nije ih imao tko zaštititi...Njihove ubojice nisu ni tražene, a ako jesu, nisu procesuirane... U meni postoji moralna svijest da su to zločini prema čijim žrtvama trebamo imati poštovanje i sućut... Imamo svijest da ratovi često započinju otvaranje grobova iz prethodnih ratova, a završavaju zatvaranjem žrtava u njihove (prave) grobove...", kazao je Pupovac i dodao da je dolazak Milanovića i Medveda u Grubore, pa i sada premijera u Varivode nacionalno odgovorno i politički hrabro.
Plenković: 'Duboko žalim i izražavam vam sućut'
Nakon Pupovca govorio je i premijer Andrej Plenković. Rekao je da je u Varivodama počinjen težak zločin protiv nevinih ljudi, usprkos tome što na tom području više nije bilo ratnih djelovanja. "Kao predsjednik hrvatske Vlade duboko žalim zbog toga i izražavam vam sućut zbog smrti pripadnika vaše obitelji", poručio je Plenković.
"Ispričavam se u ime Vlade jer ovaj zločin nije samo zabio u crno vaše obitelji nego je posramio cijelu državu. Počinitelji zločina nisu se imali hrabrosti predati, pa su se zbog njih morali generali braniti u Haagu... Ti se zločini ni na koji način ne mogu nikako opravdati. Ti zločini su bili čin pojedinaca koji su često išli u vlastite pljačkaške pohode, to nije bila politika države niti politika predsjednika Tuđmana.... Naša tijela imaju zadatak otkriti tko je odgovoran za zločin", kazao je premijer.
Potom je spomenuo i 1869 nestalih u Domovinskom ratu.
"Nadamo se suradnji sa Republikom Srbijom oko njihova pronalaska", rekao je Plenković i dodao:
"Šaljem odavde poruku pomirbe i nade u građenje zajedničkog društva. To ne znači zaboraviti što se događalo u ratu. To i za Hrvate znači priznati da su napravili zločine u Domomvinskom ratu, a za Srbe znači priznati da se nije smjela dogoditi oružana pobuna protiv legitimno izabrane vlasti i da je Miloševićevu politika bila agresorska", poručio je Plenković.
Skup i u Gošiću
Nakon komemoracije u Varivodama, okupljeni će se uputiti u selo Gošić gdje će se također održati komemorativni skup za žrtve ubojstava počinjenih 27. kolovoza 1995.
U Gošiću kod Kistanja 27. kolovoza 1995. ubijeno je sedam starijih osoba: Savo Borak (70), Vasilj Borak (68), Grozdana Borak (75), Marija Borak (81), Kosovka Borak (77), Milka Borak (75), Dušan Borak (56), a desetak dana ranije ubijen je i Gojko Ležaić (65).
Plenković je potom posjetiti i Šibenik, gdje će se sastati s gradonačelnikom Željkom Burićem i županom Šibensko-kninske županije Goranom Paukom.