Godišnje izvješće Vlade /

Plenković: Suočeni smo s najvećim zdravstvenim, društvenim i gospodarskim izazovima od Domovinskog rata

Plenković je kazao da će ciljevi djelovanja u ostatku mandata biti smanjivane neizvjesnosti i jačanje sigurnosti.

4.11.2020.
11:28
VOYO logo

Predsjednik Vlade Andrej Plenković danas će Hrvatskom saboru podnijeti Godišnje izvješće Vlade, upoznati ga s uočenim pojavama, problemima i stanjem u društvu, kao i o poduzetim aktivnostima.

Pojedinosti tog izvješća nisu poznate, no za očekivati je da će se premijer osvrnuti na prvih sto dana svoje druge Vlade potvrđene u srpnju ove godine, na reformske prioritete iz Programa 2020.-2024., kao i na daljnje aktivnosti za zaštitu zdravlja i života ljudi, očuvanje radnih mjesta te gospodarske i financijske stabilnosti u borbi protiv pandemije Covid-19.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo je po mnogočemu posebna godina, suočavamo s izazovima bez presedana. Svijet zadesila najveća pandemija od Prvog svjetskog rata, uz to naš glavni grad Zagreb pogodio je najrazorniji potres u zadnjih 140 godina, šteta je procijenjena na 86 milijardi kuna, što je oko 60 posto državnog proračuna, a zbog svega toga suočeni smo s najvećim gospodarskim, zdravstvenim i  društvenim izazovima od Domovinskog rata. Prošle godine kada sam izvještavao o radu Vlade nije se moglo naslućivati ovako dramatičan tijek događaja i izazova", rekao je premijer te osvrnuo na prijašnje razdoblje prvog mandata do samog početka globalne krize

Ono je obilježeno pretežno pozitivnim ekonomskim rezultatima Vlade, u prve tri godine značajno podigli smo socijalnu razinu sigurnosti naših građana, zahvaljujući mjera prosječne plaće podignute su za 1147 kuna, odnosno za 20 posto, čime smo osjetno povećali kupovnu moć kućanstva, također povećali smo minimalac za više od 30 posto, što tri puta više nego u mandatu prethodnih triju Vlada. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povećali smo plaće u državnoj službi za više od 15 posto, medicinskim sestrama i liječnicima za 22 posto, učiteljima i profesorima za 19 posto, u dogovoru odgodili dva povećanja zbog krize.  Mirovine smo u prosjeku povećali za 306 kuna, a minimalne mirovine za 223 kune, dva puta više nego u mandatu prethodnih triju vlada. Roditeljske naknade podignuli za 3000 kuna, a naknade za roditelje njegovatelje za 1500 kuna. Smanjili smo porezna  opterećenja  za 9 milijardi kuna", poručio je premijer.  

Image

Plenković: 'Suočeni smo s najvećim zdravstvenim, društvenim i gospodarskim izazovima od Domovinskog rata'

Image

Plenković: 'Suočeni smo s najvećim zdravstvenim, društvenim i gospodarskim izazovima od Domovinskog rata'

Kako bi snizili osnovnu košaricu snizili smo PDV na osnovne namirnice, s 22 posto na 13 posto. Visinu osobnog odbitka povisili smo za 1400 kuna zahvaljujući čemu su narasle plaće. 

Milijun i 900 naših građana oslobođeno je od plaćanja poreza, posebno smo rasteretili naše mlade do 25 godina oslobodili smo od plaćanja poreza na dohodak, a one do 30 godina smo prepolovili. 

"Broj blokiranih smanjili smo za 91 tisuću, a njihov dug koji se prethodno povećao za 30 milijardi kuna, smanjili na 24 milijarde kuna", rekao je dodavši da istaknuo je da su pokrenuli mnoga ulaganja i strateške projekte.Nabrojao velike projekte poput LNG terminala Krk i Pelješkog mosta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je kako je javni dug smanjen sa 80.8 posto na 72.8 posto, čime je rasterećen državni proračun i tri godine zaredom je ostvaren suficit. 

Kazao je da se provodi reforma obrazovanja, da se povećalo ulaganje u znanost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je i da je Hrvatska predsjedala Europskom unijom.

"Još puno posla pred nama i mnogo pitanja kojima se nismo stigli baviti koliko smo htjeli. Svjesni smo da je u našem radu bilo propusta od kojih ne bježimo, no radili smo zdušno sa željom da prilike u Hrvatskoj napravimo bolje", kazao je Plenković te se nastavio hvaliti ekonomskim rezultatima vlade.

Planove za daljini rad poremetila je pandemija koronavirusa, rekao je Plenković no smatra da je Hrvatska gospodarski bila puno pripremljenija zbog mjera koje je Vlada donosila ranije.

"Kad nas je pandemija pogodila reagirali smo brzo u prvom valu. Uz pomoć naših sugrađana bili smo među najuspješnijima u suzbijanju proljetnog vala, nakon potresa poduzeli smo hitne mjere i paralelno s tim radili na povlačenju europskog novca. Spremnost i okretnost koju smo pokazali u upravljanju krizama omogućili su nam da danas jačamo otpornost gospodarstva", rekao je premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo Vlada koja se ne rasipa obećanjima, već pomno promišlja o svakoj uloženoj kuni. Nema nedodirljivih, ne zanima nas stranačka pripadnost ni funkcija i to neće biti prepreka radu policije i DORH-a", kazao je govoreći o borbi protiv korupcije. Dokaz za to su, dodao je, i postupci koji se vode u posljednje vrijeme.

Također je podsjetio  na napad na Markovu trgu: "Naknadno smo utvrdili da je mladić bio radikaliziran. Tome se svi zajedno moramo suprotstaviti i biti svjesni riječi izgovorene u javnom prostoru", rekao je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je da se cijeli svijet bori protiv pandemije. 

"Neki u Hrvatskoj su radili suprotno, podrivajući struku. No većina se ponašala odgovorno", dodao je rekavši: "Pandemija koja je pogodila svijet ne jenjava. Dapače, ubrzava se. Ovaj jesenski val posebno je pogodio Europu koja je trenutno najveće žarište. Mi zasad ne idemo u smjeru najstrožih mjera jer mislimo da mjere koje poduzimamo odgovaraju proporcionalno. U posljednjih 10 dana vidimo da broj zaraženih sporije raste. Danas je broj zaraženih samo 4 posto veći nego prošle srijede", rekao je.

Naglasio je kako u posljednjih 10 dana broj zaraženih sporije raste.

"Danas je broj zaraženih samo četiri posto veći nego prošle srijede', rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je također: "Osluškujemo poruke građana. Osobito onih koji su najranjiviji. Želimo izići iz ove krize konkurentniji i jači nego što smo bili". 

Nabrojao je da će Vlada poticati investicije, ulaganje u digitalnu i zelenu Hrvatsku, pozornost posvetiti djeci i mladima kojima su ove okolnosti posebno teške. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je kazao da će ciljevi djelovanja u ostatku mandata biti 'smanjivane neizvjesnosti i jačanje sigurnosti'.

Plenković se osvrnuo i na planove Vlade kao što su ulaganja u poljoprivredu, obrazovanje: "Snažan zamah dat ćemo online trgovini što u ovoj krizi pokazala kao prednost.  Poticat ćemo IT sektor. Želimo da ubuduće Hrvatska bude prepoznata kao zemlja inovacija te da IT sektor bude razvijen kao strateška grana. Želimo da njegov udio u BDP-u bude 10 posto".

Zahvalio poduzetnicima koji u nikad težim uvjetima bore za očuvanje svakog radnog mjesta. 

"Ovo je vrijeme odgovornosti svakog od nas, požrtvovnosti svakog od nas, ovo je vrijeme solidarnosti cijele nacije. Uvjeren sam da će Hrvatska pokazati da ima snagu, sposobnost i ljude zahvaljujući čemu ćemo i ovo prebroditi", kazao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rebalans proračuna

Unatoč brojnim izazovima s kojima se dnevno nosi, od pandemije, preko posljedica potresa u Zagrebu, do pada gospodarstva, Vlada je uspjela pripremiti  rebalans ovogodišnjeg i prijedlog državnoga proračuna za iduću godinu te poreznu reformu, novi val rasterećenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer jedanput godišnje, na početku jesenskog zasjedanja, usmeno predstavlja Saboru Godišnje izvješće Vlade. Njegov govor može trajati do jedan sat i na njega nisu dopuštene zastupničke replike. O izvješću mogu raspravljati samo klubovi zastupnika kojih je trenutno 13.

Po završetku rasprave, premijer ima pravo i na završno 20-minutno izlaganje.

Hrvatski sabor u utorak je, uz pojačane epidemiološke mjere, počeo novu sjednicu koja će trajati do sredine prosinca.

Zbog mjera zaštite od zaraze koronavirusom, zastupnici, osim u Velikoj vijećnici, sjede u još pet dvorana, a dio njih u raspravama sudjeluje i glasuje i putem video-veze i to pozitivni na koronavirus te oni koji su u samoizolaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi se mogućnost zaraze svela na najmanju mjeru, Sabor svaka dva sata ima stanku od 10 minuta kako bi se provjetrile dvorane u kojima zastupnici sjede. Zastupnici su od ranije obvezni nositi maske, dezinficirati ruke, držati razmak, a kao i svima koji ulaze u Sabor, mjeri im se temperatura.

Unatoč svim mjerama, nekolicina zastupnika trenutno je pozitivna na Covid-19, a dio ih je u samoizolaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog svega navedenoga, predsjednik Sabora Gordan Jandroković zastupnike je pozvao da budu odgovorni i solidarni jedni prema drugima kako bi se moglo kvalitetno raditi.

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo