Danas u 13 sati održan je sastanak vladajuće većine na kojem je prihvaćen zaključak da se Vlada obveže da u idućih nekoliko mjeseci napravi novi zakon o Hrvatskoj gospodarskoj komori. Izjavu nakon sastanka, na press konferenciji, dao je premijer Andrej Plenković:
"Prošli smo sve relevantne političke teme. Dogovorili smo da će se zatražiti da se usvoji zaključak da se u roku od šest mjeseci Saboru predloži reforma sustava HGK”, rekao je Plenković.
Komentirao je i Most čija je inicijativa bila ukidanje članarine za HGK:
"Most je populistička, demagogška, antimanjinska i antieuropska opcija. Oni prepisuju prijedlog udruge konkurentske HGK, a koja se zove Glas poduzetnika. Ta udruga potiče na neposluh, kršenje mjera", kaže premijer i dodaje:
"U Mostu niti su originalni niti su uspjeli. Napustili su Sabor s oporbom i srušili kvorum znajući da je Tuđman tada bio u teškom stanju. Inicijative za izmjene komorskog sustava trebaju dolaziti od bilo koje političke opcije, ali na način na koji to želi parlamentarna većina i u trenutku koji je primjeren."
'Trebate u koaliciju? S bilo kim osim s Mostom'
Kasnije je za Most rekao da je koalicija s njima bila velika greška:
"Nikome to ne bih preporučio, to je najgore od najgoreg što se nekome od partnera može dogoditi. Ako s nekim morate u partnerstvo, idite sa svima, samo ne, s njima. Ići u eter s informacijama da su pod utjecajem Vlade sudovi, to je najgore od najgoreg što postoji u četvrtom desetljeću hrvatske demokracije."
'Naknade nisu određene odlukama Vlade'
Na pitanje o depolitizaciji HGK i Burilovićevoj plaći, odgovorio je:
“Što se tiče čelnog čovjeka HGK, on nije izbor Vlade. Njega biraju članovi Komore. Na njima je da biraju, izabrali su kandidata za kojeg su mislili da će biti najbolji. Plaća šefa HGK je slična predsjedniku Vlade, ostalo su naknade za članstvo u različitim tijelima. Možemo razmatrati jesu li te naknade previsoke, ali one nisu određene odlukama Vlade."
'Zaboravlja se da imamo liberalne epidemiološke mjere'
Na pitanje planira li se otvaranje teretana od 15. veljače i kako komentirao najavljeni prosvjed poduzetnika:
"Skoro godinu dana smo u fazi pandemije, borimo se za zdravlje, gospodarstvo...Mjerama smo smanjili zarazu na vrlo niske postotke. To ohrabruje, ali svjesni smo da se većina drugih europskih zemalja odlučila za dodatne restrikcije koje su nerijetko puno strože nego kod nas. Zaboravlja se da u Hrvatskoj imamo poprilično liberalan pristup, mi nismo sretni što nekome zbog epidemioloških mjera moramo braniti rad. No, moramo poduzimati određene mjere da bi zaštitili zdravlje. Mi smo milijarde kuna dali za plaće radnika u privatnom sektoru. Prosvjed je legitiman, samo molim da se pridržavaju epidemioloških mjera. Nisam prorok, pratimo situaciju, moramo biti oprezni, nećemo oklijevati popustiti, možemo razgovarati o popuštanju bude li za dva tjedna ovako malo zaraženih."