Hrvatski premijer Andrej Plenković danas je posjetio BiH. Za
njega je u Sarajevu organiziran svečani doček, a pred
parlamentarnom skupštinom primio ga je domaćin predsjedavajući
Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija.
Hrvatska podupire cjelovitu Bosnu i Hercegovinu, to je Plenković posebno naglasio, a s obzirom na prošlotjedne poteze odvajanja u Republici Srpskoj.
"Moramo vidjeti koliko je to manevar, a koliko stvarna želja. Hrvatska ne želi vidjeti bilo kakve separatističke i secesionističke tendencije u BiH", kazao je premijer.
No premijer ne zna ništa o najavi slanja šest tisuća vojnika Europske unije, što se moglo čuti u Europskom parlamentu.
BiH i Hrvatska imaju dobre političke i ekonomske odnose, zajednički je stav oba izaslanstva.
"Mislim da su odnosi BIH i Hrvatske pokazali kako susjedi trebaju da se odnose kad je u pitanju kriza", kazao je Tegeltija.
"Snažnijeg, većeg prijatelja, odvjetnika, zagovaratelja na razini EU od Hrvatske BIH nema. Ovo je snažan prijateljski posjet koji nije simbolička gesta nije peglanje", kazao je premijer.
No, upravo to je premijer radio dok je branio predsjednika Milanovića od njegovih izjava o genocidu u Srebrenici.
"Što se tiče pitanja genocida u Srebrenici službeni stav Hrvatske nikada nije došao u pitanje. Ja čak smatram da je predsjednik Milanović uspio pojasniti što je htio reći. Nekada te formulacije jako brzo dobiju određeni spin u medijima, ali i u ranijim izjavama predsjednika o Srebrenici i genocidu nije imao nikakvih dilema", kazao je.
Hrvatska je među tri najvažnija vanjska trgovinska partnera Bosni i Hercegovini, a razmjena će ove godine premašiti 2 milijarde eura. Najavljena je gradnja mosta kod Brčkog, a BiH strana je izrazila zabrinutost zbog odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori u blizini granice.
"Mislim da je mnogo bolje da to riješimo tražeći novu lokaciju nego da napravimo međusobno nepovjerenje", kazao je Tegeltija.
O novom izbornom zakonu premijer je razgovarao s čelnicima dva
doma parlamenta,među kojima je i bio i šef SDA Bakir
Izetbegović jedan od ključnih pregovarača oko izborne
reforme.
Mora se ispraviti anomalija, kaže premijer, Hrvati trebaju sami
birati svoje legitimne predstavnike.
"Ako bi se to dogodilo ja sam uvjeren da bi se relaksirali odnosi
unutar Federacije BIH, i da bi takav jedan gentlemenski dogovor
između Hrvata i Bošnjaka pomogao i u odnosima sa Srbima", kazao
je.
Premijer je u Sarajevu položio vijenac na Mostu Suade i Olge, u čast prvim žrtvama opsade Sarajeva. Također se susreo i s čelnicima sve tri religije - velikim muftijom efendijom Kavazovićem, mitropolitom Hrizostomom te s vrhbosanskim nadbiskupom, kardinalom Vinkom Puljićem. Posjet Sarajevu završio je u Hrvatskom kulturnom društvu Napredak.