Kad je u pitanju Plenkovićev rad u Europskom vijeću - zastupnike je najviše zanimalo kako komunicira s mađarskim premijerom Orbanom po pitanju vraćanja Ine u hrvatsko vlasništvo.
"Znamo da ste imali sastanke s Orbanom na Malti, možete li nas informirati, želimo znati je li se tu nešto pokrenulo?", upitao ga je Gordan Maras.
"Razgovaramo redovito i nije se ništa promijenilo i to je cilj zbog kojeg smo osnovali savjet gdje gledamo koje su najbolje opcije za nas", kaže Plenković.
Plenković kaže da se na sastancima s ostalim premijerima Europske unije trudi u fokus vratiti pitanje proširenja unije na BiH, ali i druge balkanske zemlje. Aludirao je da će, u suprotnom, na Balkanu jačati ruski utjecaji.
"Što Europska unija više oklijeva u svojoj insituticionalnoj, financijskoj, diplomatskoj ili drugoj prisutnosti, to je upliv drugih globalnih aktera u našem susjedstvu sve veći i snažniji", tvrdi premijer.
Hrvatska će više plaćati za obranu i NATO, a Europska unija nakon Brexita mora odlučiti kako će dalje. Na stolu je pet scenarija šefa Europske Komisije Junckera.
"Stav Vlade je da taj izbor od 5 scenarija ne funkcionira tako da birate jedan scenarij a ostalo odbacujete, bit će to miks svih scenarija", tvrdi Plenković.
Zastupnike je zanimalo zašto je Juncker rekao da podržava arbitražu Hrvatske i Slovenije kad zna da je Hrvatska, zbog utjecaja na suca, od toga odustala.
"Bilo kakvo prihvaćanje odluke arbitražnog suda ne dolazi u obzir i taj stav je čvrst i jasan. I to sam mu rekao!"
Premijer je suočen i s kritikama zbog izsotanka reformi - no sve ih odbacuje i kaže da svatko gleda kroz 'svoju optiku'.