Premijer Andrej Plenković rekao je danas nakon obilaska Vodotornja u Vukovaru da mu je drago što je Vlada pridonijela obnovi tog simbola Domovinskog rata i simbola hrvatske slobode. "Vlada je na prvoj sjednici izvan Zagreba prije četiri godine kazala da će pridonijeti koliko treba da završimo financijsku konstrukciju obnove Vodotornja. To smo s radošću učinili i drago mi je da smo na taj način pridonijeli obnovi ovoga simbola Domovinskog rata i simbola hrvatske slobode", rekao je Plenković novinarima jutros nakon obilaska Vodotornja.
Istaknuo je da je ovo dan kada se svi zajedno prisjećamo, zbog hrvatske zastave na Vodotornju, pobjede u Domovinskom ratu, svih žrtava u Domovinskom ratu, pogotovo žrtve Vukovara i Škabrnje, "ljudi koji su najviše dali za slobodu Hrvatske". Dodao je da mu je drago da su s njima Branko Borković te doktorica Vesna Bosanac.
Vukovarski vodotoranj svečano je otvoren krajem prošlog mjeseca nakon troipogodišnje obnove u koji je utrošeno 46 milijuna kuna od kojih su 39 milijuna kuna donacije, oko sedam tisuća donatora iz Hrvatske i svijeta a obnovu je pomogla i Vlada.
Povijest Vodotornja
S poviješću Vodotornja, kao i njegovom ulogom u Domovinskom ratu tijekom kojega je na tu građevinu palo više od 600 projektila premijera Penkovića upoznao je ravnatelj Vodotrnja Darijan Zeko.
Vukovarski Vodotoranj memorijalno je mjesto i svjedočanstvo stradanja Vukovara i Vukovaraca u agresiji bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi u kojoj je po do sada prikupljenim podacima poginulo ili ubijeno 2717 branitelja i civila dok se za 386 osoba još uvijek traga.
U pratnji premijera Plenkovića bili su i potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, te ministar obrane Mario Banožić, ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak.
Komemorativni program
Premijer Plenković u 10 sati bit će nazočan komemorativnom programu ispred vukovarske bolnice odakle će se sudionici u koloni sjećanja uputiti prema Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata gdje će državna i druga izaslanstva položiti vijence i zapaliti svijeće. Molitvu će moliti nadbiskup đakovački i osječki Đuro Hranić, dok će misu zadušnicu na groblju predvoditi vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić. Premijer Plenković položit će vijenac i zapaliti svijeću i kod Spomen-obilježja na Ovčari, gdje je 20. studenoga 1991. godine ubijeno 200 ranjenika i civila odvedenih iz vukovarske bolnice i pokopanih u masovnu grobnicu.
U 11 sati počast žrtvama Ovčare polaganjem vijenca i paljenjem svijeće odat će i predsjednik Republike Zoran Milanović koji neće sudjelovati u koloni sjećanja, niti je predviđeno da položi vijenac na Memorijalnom groblju.
Predsjednik Vlade Plenković na obilježavanju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.-2020. zajedno je s potpredsjednikom Vlade i ministrom hrvatskih branitelja Tomom Medvedom, potpredsjednikom Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava Borisom Miloševićem, ministricom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Natašom Tramišak, ministrom obrane Marijom Banožićem i ministrom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josipom Aladrovićem.
Tijek događanja iz Vukovara možete pratiti uživo OVDJE.