Andrej Plenković na početku se pohvalio dobrim gospodarskim pokazateljima, ali je imao i riječi hvale za koalicijskog partnera, Most.
'Naravno da ima kritika...'
''Vlada radi na pravnoj sigurnosti, predvidljivog pravnog okvira za sve fizičke osobe, ulagače u Hrvatsku. Plan rasterećenja gospodarstva je jedan od jasnih napora Vlade sa 104 mjere, među njima je i tarifa o upravnim pristojbama. Želimo rasteretiti i građane i poduzetnike'', kazao je Plenković, piše N1.
"Naravno da ima kritika da poteze koje radimo da bi neki drugi radili na drugi način, ali sada smo mi ti koji smo dobili većinsko povjerenje građana", kazao je Plenković.
Reforma na korist svim građanima
Upitan je nakon izlaganja što je s Povjerenstvom za suočavanje s prošlošću te što je s kritikama na račun porezne reforme, da koristi bogatima, a ne i onima najugroženijima.
"Apsolutno nismo iznevjerili obećanja. Porezna reforma je na korist svim građanima..., koji su zapravo profitirali", kazao je. "Ako netko želi izvući dva detalja koji im se u toj cjelini čine tako groznim, neka to učini", dodao je. Kršćanska solidarnost i pravednost se mogu iščitati iz poteza Vlade.
Povjerenstvu se, navodi, pristupa studiozno i pitanja prošlosti dat će se stručnjacima.
"Hrvatska mora naći konsenzus po pitanju totalitarnih režima - jasno osuditi ustaški režim tijekom kojeg su počinjeni brojni zločinjeni, ali i trezveno analizirati sve ono što se događalo nakon 1945. godine", kazao je.
"Do kraja veljače izaći ćemo s referentnim okvirom i članovima povjerenstva. Interes je velik, ali s obzirom na to da su to sve razgovori, očekujte da ćemo izvijestiti na vrijeme", kazao je Plenković.
Na pitanje je li Vlada po svaku cijenu spremna otkupiti Inu ili sjesti s Mađarima oko upravljačkih prava, kazao je: Nisam stekao nedvosmislen dojam da je Mađarska spremna prodati svoj udio u Ini.
Savjet Vlade za otkup Ine bit će ključan da se odluči kojim će se smjerom ići u kupnju, ali bez generiranja javnog duga. I dalje ne vidi bolju soluciju od one koja uključuje prodaju dijela HEP-a.
"Tražit ćemo konsenzus", kazao je Plenković.
Hrvatska - novo lice korupcije
Komentirao je ocjenu Transparency Internationala da je "Hrvatska novo lice korupcije", odnosno kako u tom svjetlu izgleda dezavuiranja rada Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju ili Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa.
"Korupcija je fenomen koji je pogodio brojne države u tranziciji..., prisutan je i u zemljama razvijenih demokracija", kazao je, dodajući da je takva izvješća nužno pomno analizirati. "Sve institucije zadužene da djeluju preventivno i u smislu kaznenog progona trebaju raditi svoj posao. Mi smo na visokoj razini kulture poštivanja institucija, pa i po pitanju Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa. Kada je riječ o ministru Barišiću, ne mogu se ne oteti dojmu da on nije prava meta ovako intenzivnim bavljenjem jednim člankom iz 2008. godine, kada je on sam ispravio pogrešku u referenciji", kazao je.
Ustvrdio je i da je Barišić postao top tema tek kada je postao ministar te se pozvao na već otprije poznate navode iz očitovanja Saboru.
"Ovakav disproporcionalan napad je mnogo širi i ima drugu metu osim ministra Barišića", zaključio je.
Ocjena suradnje s Mostom - četiri
Upitan je i da ocijeni suradnju s Mostom i kazao da ne pravi razliku među svojim ministrima po stranačkoj pripadnosti.
"Pa evo, da ne budem preoptimističan - neka to bude četiri, da se može i poboljšati", kazao je Plenković.
Bez komentara na Todorića
Upitan je i za komentar pada rejtinga i problema s dugovima u kojima se našla najveća kompanija u Hrvatskoj - Agrokor Ivice Todorića.
"Agrokor je najveća hrvatska kompanija, važna za naše gospodarstvo... Vjerujem da će iznaći rješenja koja se tiču financiranja kompanije i ne vidim kako bih ja kao premijer tome išta mogao dodati", kazao je premijer.
Najavio je i da će ministar zdravstva kroz rad s ljudima u ministarstvu, zajedno s Vladom, zaustaviti trend neodrživih financija u zdravstvu, piše N1.