Predsjednik Vlade Andrej Plenković i američki državni tajnik Mike Pompeo susreli su se danas u Dubrovniku.
Plenković je rekao da su razgovarali o nizu tema o odnosima dviju država.
"Posebno smo se dotaknuli činjenice da smo posljednjih godina zajedno radili da Hrvatska ispuni sve preduvjete za ukidanje zahtjeva za vizni režima za hrvatske državljane od strane SAD-a, i vjerujemo da je ova godina omogućila da budemo ispod 3 posto odbijenih zahtjeva i nadam se da će institucije SAD-a vidjeti da smo ispunili te preduvjete i da će hrvatski državljani uskoro, kroz idućih nekoliko mjeseci, ostati bez tog preduvjeta za ulazak u SAD", rekao je Plenković te naglasio da mnogo Hrvata
Rekao je i da su razgovarali o temi dvostrukog oporezivanja i gospodarskoj suradnji. "Najavili smo daljnji rad na sporazumu o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Sporazumu koji puno znači i za gospodarske aktivnsti, ali za građane Hrvatske i SAD-a", kazao i dodao da je jučer Ministarstvo financija na Vladi dobilo zadatak da vodi te pregovore.
"Govorili smo i o gospodarskoj suradnji. smatramo da prošlogodišnjih oko 650 milijuna dolara predstavlja solidan temelj, ali ostavlja i prostor za povećanje trgovinske razmjene i zato ova dva temelja o kojima sam govorio mogu tome pridonijeti", kazao je.
Rekao je da je pandemija koronavirusa utjecala na manji broj američkih turista u Hrvatskoj ove godine u odnosu na prošlu. "Razovarali smo i o energetskoj politici i o činjenici da će Hrvatska od 2021. godine, nakon puno godina i oklijevanja imati svoj terminal za ukapljeni prirodni plin", kazao je Plenković i dodao da je time Hrvatska stavljena na energetsku kartu Europe.
Razgovarali su i o međunarodnim temamam s naglaskom na JI Europe i BiH. "Istaknuli smo glavno načelo za koje se zalaže Hrvatska, a to je puna ravopravnost sva tri konstitutivna naroda što se, po nama, treba očitovati u adekvatnoj legitimnoj zastupljenosti u institucijama BiH u skladu s duhom i slovom Daytonskog i Pariškog mirovnog sporazuma", kazao je te dodao da je Hrvatskoj najbitnija ravnopravnost Hrvata s ostalim narodima u BiH. Otkrio je da su spomenuli i proces nabave vojnih zrakoplova. Poželio je i brzi oporavak američkom predsjedniku Donaldu Trumpu s obzirom na pozitivan tekst na koronavirus.
"Volimo se, radimo zajedno, putujemo zajedno, borimo se zajedno..."
Mike Pompeo se prvo zahvalio na željama za brzi oporavak Turmpa i njegove supruge Melanije Trump. Naglasio je da su SAD-u važni odnosi među dvije zemlje. "Volimo se, radimo zajedno, putujemo zajedno, borimo se zajedno pa mi je bila čast ovdje biti danas", kazao je Pompeo. "Nije teško razumijeti zašto Amerikanci žele ovdje dolaziti u Dubrovnik", rekao je Pompeo pohvalivši ljepote našeg jadranskog bisera.
"Pozdravljamo hrvatsku ulogu u doprinosu stabilnosti u ovoj regiji, ali i u Europi", kazao je te dodao kako je Hrvatska kao predsjedavajuća Vijećem Europske unije uspješno potpomagala odgovor EU-a i SAD-a na pandemiju koronavirusa kao i na pregovore EU sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.
Pohvalio je i organiziranje Croatia Summita. Naglasio je da je Hrvatska sada otvorenija za poslovanje nego je bila ranije te pohvalio otvaranje LNG-a na Krku koji će omogućiti diverzifikaciju izvora energije. Rekao je i da će se nastaviti raditi kako bi se ukinule vize za hrvatske državljane pri ulasku u SAD. Pohvalio je i ulogu hrvatskih vojnika u misijama NATO-a. "U ovom odnosu pred nama su vrlo svijetli dani. Nastavimo zajedno kao saveznici, prijatelji i pravi partneri", kazao je.
Na pitanje o tome kakav je pogled SAD-a na stanje u regiji i posebno BiH, Plenković je kazao da se hrvatska politika usmjerava na stabilnost i sigurnost zemljama u okuženju, a drugi je približavanje zemalja okruženja NATO-u i EU.
Pompeo je rekao da je odluka svake suverene zemlje koje će borbene zrakoplove izabrati. "Vjerujemo da će Vlada dobro izabrati", kazao je.
Prvi čovjek američke diplomacije stigao je u Zračnu luku Dubrovnik iz Italije gdje je također boravio u službenom posjetu u sklopu svoje europske turneje.