Hrvatska zabranjuje jednokratnu plastiku. Čaše, tanjuri i pribor za jelo, samo su neki od proizvoda koji će se povući s tržišta sredinom sljedeće godine. Iz Hrvatske gospodarske komore poručuju - zabrana nije rješenje.
Plastične slamke, pribor za jelo, štapići za uši - svi ovi proizvodi uskoro postaju prošlost.
Novi Zakon o održivom gospodarenju otpadom koji zabranjuje plastiku za jednokratnu upotrebu, stupa na snagu sredinom iduće godine.
"Pričamo o nastavku jednog sveobuhvatnom puta Europske Unije, a to je akcijski plan kružnog gospodarstva koji je donesen još 2015.godine. I akcijski plan i plastična startegija ponukane su time što je taj otpad najviše pronađen u okolišu", govori za RTL Danas pomoćnica ministra zaštite okoliša Anamarija Matak.
Problem za proizvođače
Nova odredba zakona, za proizvođače plastike značit će smanjenjenje poslovanja. Pogođeno je 700 tvrtki u kojima radi više od osam tisuća ljudi.
"Mi kao industrija smo svjesni problema, otpada ima previše, gušimo se u njemu. Mi ga želimo riješiti, ali zabranom se neće uspjeti postići cilj o kojem se govori", rekla je tajnica Udruženja industrije plastike i gume Gordana Pehnec Pavlović.
Umjesto zabrane, smatraju u komori, treba raditi na edukaciji građana i mijenjanju kulture korištenja jednokratnih proizvoda.
"Mi trebamo zajedno surađivati, naš prijedlog naše industrije plastike je suradnja svih sudionika u lancu i da zajednički se može dati svoje promišljanje, ukazati na probleme koje ima", dodaje Pehanec.
"Bilo koji legislativni akt Europske unije pa tako i posebice ovaj, prije svog donošenja radios e procjena učinaka primjene odredbi ne samo na okoliš nego i na ekonomsku situaciju", kaže Matak.
Europska unija procijenila je da bi se na zbrinjavanje otpada od jednokratne plastike do 2030. potrošilo čak 23 milijarde eura. Promjene donose nove navike i dalje ćemo koristiti sve te proizvode, samo oni više neće biti plastični.