'Plaćamo raskopavanje pa ćemo opet zakopavat''

Prosvjed za očuvanje Varšavske ulice će se nastaviti bez obzira na odluku o žalbi stanara Cvjetnog trga, jer se očekuje da će Hoto grupa također nastaviti s raskopavanjem - bez obzira na žalbu

4.2.2010.
20:27
VOYO logo

Udruge Pravo na grad i Zelena akcija zahtijevaju od gradske skupštine i zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića da zaustave radove u Varšavskoj ponajprije zato što je Hoto grupa realizira potpuno drugačiji projekt od onoga za kojeg je dobila dozvolu 30. siječnja 2008. godine kada je proglašen javnim interesom.

"Ta je odluka donesena na temelju činjenice da se njime otvara prolaz kroz blok između Cvjetnog trga i Gundulićeve. Sada se realizira projekt bez prolaza kroz blok, a o tome govori i promjena službenog imena projekta iz 'Cvjetni prolaz' u 'Cvjetni'", navode udruge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Plaćat ćemo raskopavanje 10 milijuna pa onda zakopavanje'

Drugi je razlog što projekt nema važeću lokacijsku dozvolu za ulazno-izlaznu rampu u pješačkoj zoni Varšavske, s obzirom da je od ožujka do lipnja 2009. pred Upravnim sudom pokrenut niz upravnih sporova od strane stanara i osnovne škole u Varšavskoj koji još uvijek traju.

"Ukoliko stanari i osnovna škola u Varšavskoj uspiju u svojim upravnim sporovima Grad Zagreb mora vratiti Varšavsku ulicu u prvobitno stanje. To znači da bi građani Zagreba u konačnici prvo platili više od deset milijuna kuna za kopanje rupe u Varšavskoj, a zatim bi morali platiti i vraćanje na staro stanje", navode udruge koje ujedno traže vraćanje starog GUP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vraćanje GUP-a u 'normalno stanje'

"Zahtijevamo od Skupštine i Gradonačelnika Grada Zagreba da se odredbe GUP-a koje su izmijenjene tijekom 2007. godine radi pogodovanja Hoto grupi vrate na staro tj. da se u GUP-u vrati zona zabrane izgradnje novih javnih garaža u središtu grada, da se vrati koeficijent izgrađenosti u blokovima na 3,0 te da se zabrani denivelacija javnih površina u Donjem gradu", traže u priopćenju.

Predlažu da se pri gradskoj vlasti ustanovi savjetodavno tijelo sastavljeno od predstavnika znanstvenih institucija, neovisnih stručnjaka i udruga građana koji bi se zalagali za održivu prostornu politiku u Gradu Zagrebu.

Sekcija Sociologija prostora pri Hrvatskom sociološkom društvu također je putem priopćenja zatražila očuvanje Varšavske ulice kao pješačke zone bez smanjivanja njene veličine u korist gradnje kompleksa 'Cvjetni'.

'Sociološka literatura, primjerice, definira 'javno dobro kao takvo čija potrošnja ima kolektivno obilježje: potrošnja pojedinca ne smanjuje potrošnju drugih pojedinaca' (Supek, 1987.). Upravo se u slučaju gradnje poslovno – stambenog kompleksa na zagrebačkom Cvjetnom trgu (Lifestyle centra, investitora T. Horvatinčića) radi o narušavanju javnih interesa i javnog dobra. Pješačka zona Varšavske ulice zbog gradnje podzemne garaže i ulaza u garažu izvan privatne parcele, ali u korist privatnog kompleksa, smanjuje se i dijelom ukida. Zbog projekta će se tako smanjiti ionako nedovoljna ukupna pješačka zona centra Zagreba te će se pretvoriti u prometnu ulicu', ističu u HSD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201001250191006 arti-201001220241006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo