PITANJE UVJETA /

Plaća od 1000 eura u Hrvatskoj? 'U postojećim uvjetima 7500 kuna nije realno, ali ... '

Grabar-Kitarović ponovila je i u objavi kandidature da bi prosječna plaća u Hrvatskoj mogla biti 7500 kuna

7.10.2019.
7:50
VOYO logo

I građani i stručnjaci složni su da ne postoji nijedan razlog da to ne bude tako, ali pitanje je pod kojim uvjetima i jesmo li na njih spremni.

Građani ne vjeruju da će to dočekati, a svi znamo da treba smanjiti preglomaznu državnu upravu, povećati izvoz i proizvodnju i iskorijeniti sivu ekonomiju. Neki smatraju da bi se već i slušanjem poduzetnika moglo napraviti puno. 

''Naša traženja su da se smanji bolovanje na teret poslodavaca sa 42 dana na 15-ak dana, da se stanka ili pauza u okviru radnog vremena ne vodi kao fond radnih sati i ponajprije bih naglasio da se poveća porezni obuhvat, da se smanji siva ekonomija koja je oko 25 posto'', pobrojio je Ivan Bračić, predsjednik Udruge malih i srednjih poduzetnika pri HUP-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od oko milijun i pol zaposlenih Hrvata 280.000 ih radi u javnom, a milijun i 200.000 u privatnom sektoru i ima oko 20 posto manju plaću od državnih namještenika  - znači oko 5500 kuna.

Ni prosvjetari, niti medicinsko osoblje koje se prosvjedima i prijetnjama štrajkom pokušavaju izboriti za povišicu nemaju plaću od tisuću eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo tri sektora prelaze tu magičnu granicu: tvrtke koje se bave rudarstvom i vađenjem, komunikacijskim djelatnostima te opskrbom plinom i električnom energijom. Razlike u plaćama i nisu tako velike, kolika je razlika u bogatstvu koje se ne oporezuje.

U postojećim uvjetima 7500 kuna nije realno, kaže ekonomska struka, no bilo bi kad bi se stvari promijenile iz temelja.

''Moramo promijeniti društvo u kojem razina pravednosti mora biti povećana, u kojem razina inkluzivnosti mora biti povećana, društvo, kako se navodi u nekoj literaturi, u kojem moramo imati milijun pobuna, da svatko osjeti boljitak i da osjeti da ono što radi ima smisla i za njegov osobni boljitak, i za društvo u cjelini'', kaže profesor političke ekonomije na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu Luka Brkić, a primarno je da nam taj cilj svima bude jednako važan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo