Privatizacijom primarne zdravstvene zaštite, dentalni su se tehničari našli na tržištu. Prema postojećoj regulativi, rad naplaćuju putem naloga koje stomatolozi upućuju HZZO-u, a koji novac za usluge ne proslijeđuje direktno tehničarima, već stomatolozima. Oni, potom isplaćuju tehničare kojih u domovima zdravlja i poliklinikama danas ima tek 100, dočim većina i dalje radi kao zakupci ili kod privatnika.
Cijenu rada tehničara tako putem naloga, primjerice za izradu proteza, određuje HZZO, a ne tržište.
"Iz tih se novaca tehničari naplaćuju, ali za razliku od stomatologa koji iza sebe imaju podršku države, mi sami pokrivamo doprinose, zakup prostora, materijal i sve ostale troškove poslovanja.", pojašnjava predsjednica UDT-a Živana Radić.
Godišnje dentalni tehničari odrade i do 200 milijuna kuna vrijednih radova preko radnih naloga, a u otvorenom pismu Radićeva tvrdi kako su stomatolozi, dobiju isto toliko kuna za te iste usluge.
Drugi je problem pitanje rada na crno. Zakupce, dentalne tehničare, koji su mahom iznajmili prostore u domovima zdravlja, stomatolozi zaobilaze. Nalozi se upućuju u privatne laboratorije, a sve ostale protetske zahvate, koji ne ulaze u usluge HZZO-a ne prikazuju. Sve ostale usluge spadaju pod ingerenciju Stomatološke komore, koja je na taj način stvorila monopol nad strukom dentalnih tehničara, koji su svi njezini članovi.
"Riječ je o velikim novčanim iznosima, uzmemo li u obzir da samo jedan cirkularni most naplaćuje od 10 tisuća kuna na više. Govorimo o stotinama milijuna kuna godišnje.", kaže Radićeva.
U Hrvatskoj ima čak 9 škola za dentalne tehničare, a u Sloveniji primjerice samo jedna. "Ta djeca pune burze rada, a u laboratorijima kod kolega ili stomatologa rade kao bijelo roblje.", ukazuje Živana Radić.
Poruka je ministru da se, nakon 18 godina iskorištavanja, ljude i izgubljeni novac, vrati u sustav, pod nadzor države.
Ministarstvo smo kontaktirali, ali na telefone službe za odnose s javnošću nitko se ne javlja.