Snažno nevrijeme, praćeno pijavicama zahvatilo je priobalje. Na širem benkovačkom području je snažan vjetar nosio kamp kućice, krovove, dimnjake, kontejnere za otpad, a uništavao je kuće, vozila i stabla. Pijavica je zabilježena i u Mravincima kod Splita.
Pijavica, odnosno morski tornado je intenzivan cilindrični vrtlog vjetra koji se javlja u obliku lijevka iznad vode te je povezan s kumulusnim oblacima. Iako do danas njihov nastanak nije potpuno objašnjen, činjenica je da se za njihovo formiranje trebaju poklopiti velika nestabilnost atmosfere, pojava olujnih, kumulonimbusnih oblaka i visoka vlažnost zraka. Zbog toga pijavice najčešće nastaju ondje gdje su temperatura i vlažnost zraka visoke ili ispred hladne fronte, piše Slobodna Dalmacija.
Sve ih je više
One su proteklih godina sve češće bilježene na hrvatskoj obali, od Umaga do Cavtata. "Godine s najvećim brojem pijavica su 2010., 2011. i 2013., kad ih je bilo čak 94. Iznenadan porast broja pijavica u posljednjih nekoliko godina vjerojatno nije rezultat nekog meteorološkog fenomena već posljedica bolje dostupnosti podataka, kao i bolje razmjene informacija preko elektroničkih medija te sve veće angažiranosti i rastuće aktivnosti ljubitelja meteorologije i entuzijasta", objasnila je meteorologinja DHMZ-a, Tanja Renko.
Pustošile i po kopnu
No, neke od najvećih pijavica opustošile su kopno. Tako je 22. srpnja 1973. snažan nalet vjetra poharao Medvednicu, a u Petrinji je 31. srpnja 1982. pijavica ozlijedila nekoliko desetaka osoba i napravila štetu od 170 milijuna dinara. Na moru je, pak, među najžešćima bila ona kod Bibinja, zabilježena 18. kolovoza 1994. koja je uspjela okrenuti trajekt na moru i uništiti 50 kuća, dalekovod i ostaviti trag u šumi. Na Murteru je 2005. oluja u nebo dizala brodice, ali i krovove te stabla.
Tek su nedavno napravljene sustavne analize pojave morskih tornada u Hrvatskoj i to u razdoblju od 2001. do 2013. Dokazano je da se pijavice jednoliko javljaju duž obale i tijekom godine, ali nešto češće ipak u ljetnim mjesecima.