Saborski zastupnik Živog zida Ivan Pernar danas se na Facebooku pohvalio skupocjenim poklonom od katarskog emira Tamima bin Hamad al Thanija.
Katarski emir, šeik Tamim bin Hamad al Thani u službenom je posjetu Hrvatskoj bio prije desetak dana, a koliko je poznato, sastao se s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović i premijerom Andrejom Plenkovićem.
No, poklon je dobio Pernar, i to sat marke Chopard, vrijedan nekoliko tisuća dolara (na stranicama tvrtke Chopard cijena prelazi tri tisuće dolara).
Fotografiju sata je objavio na svojoj Facebook stranici uz komentar.
"Hvala katarskom emiru, Bog ga blagoslovio!"
Je li prekršio zakon?
Ono što je zanimljivo je da Pernar kao saborski zastupnik spada među dužnosnike koji inače ne smiju primati poklone iznad 500 kuna, prema Zakonu o sprečavanju sukoba interesa.
Upit o ovom slučaju smo poslali i u Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa. Odgovor ćemo objaviti čim ga dobijemo.
Pernar: 'Kako mi narede nadležna tijela, ja ću tako postupit sa satom'
Za komentar smo nazvali i Ivana Pernara. Pitali smo ga je li primanjem poklona prekršio zakon na što nam je on rekao da je sve komentirao na svojoj Facebook stranici.
A evo što je napisao:
"Meni sat ne znači ništa, ali gesta katarskog emira znači puno, on je njom pokazao da me cijeni i ja taj sat mogu vratit njemu, proslijedit državi, poklonit beskućniku na ulici ili nešto četvrto.
Potpuno mi je svejedno, bitno mi je samo da javnost zna da postoje ljudi u svijetu koji me ne smatraju malim mišem kao što to smatra naš premijer ili budalom koja ne zna što priča, a što tvrde korumpirani hrvatski mediji.
Kako mi narede nadležna tijela, ja ću tako postupit sa satom, na srcu mi je samo da javnost zna da me katarski emir poštuje za razliku od klošara koji me blate po medijima", napisao je Pernar.
Da podsjetimo, članak 11. Zakona o sprečavanju sukoba interesa kaže sljedeće:
(1) Darom u smislu ovog Zakona smatra se novac, stvari bez obzira na njihovu vrijednost, prava i usluge dane bez naknade koje dužnosnika dovode ili mogu dovesti u odnos zavisnosti ili kod njega stvaraju obvezu prema darovatelju.
(2) Ne smatraju se darovima u smislu ovog Zakona uobičajeni darovi između članova obitelji, rodbine i prijatelja te državna i međunarodna priznanja, odličja i nagrade.
(3) Dužnosnik smije zadržati samo dar simbolične vrijednosti i to najviše u vrijednosti do 500,00 kuna od istog darovatelja.
(4) Dužnosnik ne smije primiti dar iz stavka 3. ovog članka kada je on u novcu, bez obzira na iznos te vrijednosnicu i dragocjenu kovinu.
(5) Darovi protokolarne naravi koji prelaze iznos od 500,00 kuna te ostali darovi koje dužnosnik ne zadrži kada na to ima pravo, vlasništvo su Republike Hrvatske.
(6) Vlada će uredbom propisati način postupanja s darovima koji su vlasništvo Republike Hrvatske.
Kazna i do 40 tisuća kuna
Bivša predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Dalija Orešković u razgovoru za Vijesti.hr nije htjela komentirati baš ovaj slučaj, ali je poručila kako Zakon jasno nalaže da dužnosnici ne smiju primati poklone skuplje od 500 kuna.
"Ako ga i prime, on automatski postaje vlasništvo države, a protiv dužnosnika koji ga primi može biti pokrenut i postupak bez da ga netko prijavi. Kazna ide i do 40 tisuća kuna", kazala nam je Orešković.