Pazite se čudnih najezdi zmija, što učiniti?

Zimsko mirovanje za zmije je završilo, pa je posljednjih dana primijećeno kako sve više izlaze u prirodu.

27.4.2011.
22:07
VOYO logo

Državni zavod za zaštitu prirode navodi kako se u proljetnom razdoblju zmije okupljaju u veće skupine, te da su vrlo aktivne. Također navode da je riječ o posve prirodnoj povećanoj aktivnosti, no napominju da su česte i dojave i pritužbe o čudnim najezdama zmija.

Iz Zavoda upozoravaju da pri boravku u prirodi treba nositi duge hlače i dužu obuću kako bi se noge zaštitile od ugriza. Treba paziti gdje se staje, a prije odmora provjeriti mjesto na koje se želi sjesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zmiju je najbolje ili zaplašiti udarcima nogom o tlo i pustiti da se makne. Zmije preko kostiju donje čeljusti vrlo dobro osjećaju vibracije tla te ih udaranje o tlo plaši.

U slučaju otrovnog zmijskog ugriza, liječnici će znati prepoznati o kojoj je zmiji riječ, a za otrovnice na našim područjima ionako se koristi isti protuotrov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osoba koju je ugrizla zmija trebala bi se smiriti te ukloniti odjeću i nakit s mjesta ugriza zbog oticanja tkiva, te ranu pustiti da slobodno krvari bez rezanja ili isisavanja otrova. Dobro bi bilo očistiti ranu i imobilizirati ugrizeni ekstremitet čvrstim predmetom i zavojem, a ugrizenog što prije prevesti do najbliže medicinske ustanove, piše Dnevnik.hr.

U Hrvatskoj živi 15 vrsta zmija, a otrovni su samo: poskok, riđovka i planinski žutokrug. Sve vrste su zaštićene zakonom o zaštiti prirode, te ih se ne smije namjerno ozljeđivati i ubijati. Zavod je otvorio telefon stručnjaka herpetologa (+385 1 5502951) koji će odgovarati na sva pitanja građana o zmijama. Upiti se mogu poslati i elektroničkom poštom na vrste@dzzp.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo