Rashodi Plitvičkih jezera /

Paradoks Plitvica: nema novca za obnovu i rješavanje problema fekalnih voda, a iz budžeta podijeljeno 27 milijuna kuna na donacije i sponzorstva

Image
Foto: Borna Filić/PIXSELL

U samo prvih devet mjeseci 2017. godine, iz budžeta nacionalnog parka potrošeno je 27,2 milijuna kuna, čak trinaest puta više nego dvije godine prije

5.1.2018.
10:37
Borna Filić/PIXSELL
VOYO logo

Dok naš najljepši i najprofitniji nacionalni park Plitvička jezera pate zbog slijevanja fekalnih voda i nedostatka pročistača, od ove javne ustanove, čini se, solidno živi cijeli niz subjekata koji su se nakačili na njen izdašni proračun, za što je dokaze pronašao Jutarnji list

Analizirajući rashode nacionalnog parka teškog 270 milijuna kuna, vidljivo je kako je samo u prvih devet mjeseci 2017. godine, na donacije, pomoći, sponzorstva i promidžbu potrošeno nevjerojatnih deset posto svog proračuna, odnosno 27,2 milijuna kuna. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od siječnja do kraja rujna prošle godine, najveći dio proračuna od 25,3 milijuna kuna otišao je na stavku "pomoći", dok je za promidžbu i sponzorstva "razdijeljeno" 1,5 milijuna, a na stavku donacije 310 tisuća kuna. 

Brojke su posebno iznenađujuće kad se usporede s troškovima koje su po ovim stavkama iz budžeta Parka napravljene dvije godine prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tadašnja je uprava Plitvica za donacije, sponzorstva i pomoći u 2015. izdvojila tek dva milijuna kuna, a već godinu dana poslije ta je stavka narasla gotovo pet puna, na 9,6 milijuna. Vrhunac je doživjela u devet mjeseci ove godine kad su donacije, pomoći i sponzorstva na račun Parka, u odnosu na 2015., porasli čak 13 puta. 

Jutarnji list posjeduje dokumentaciju iz koje je vidljivo i kojim je to subjektima tadašnja Uprava Plitvičkih jezera isplaćivala novac.

Na čelu Parka u tom je periodu, prvo kao vršitelj dužnosti ravnatelja, a poslije kao ravnatelj Parka, bio je Anđelko Novosel, nekadašnji stručni voditelj Plitvičkih jezera, koji je u ovu javnu ustanovu prvo došao iz kvote SDP-a, a s promjenom vlasti naglo se prebacio u Most. On je iz proračuna Parka tijekom mandata, končanog njegovom smjenom u studenom prošle godine, donirao i pomagao brojne udruge, sportske klubove, tvrtke i obrte, a određeni dio sredstava u 2017. godini pripao je i različitim udrugama branitelja.

Iako su branitelji i godinama prije od ove javne ustanove ubirali donacije, ti su iznosi u 2017. znatno porasli s obzirom na to da su branitelji sada dobili dvostruko više sredstava nego u godini prije, oko 82 tisuće kuna. Baš su prošle godine ti isti branitelji, čije su udruge pobrojane na popisu donacija, u lipnju na Plitvičkim jezerima organizirali prosvjede protiv apartmanizacije parka, taman u isto vrijeme kad je na moguću propast Plitvica i prijetnje UNESCO-a javnost redovito podsjećao i Mostov ravnatelj Novosel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnik Udruge dragovoljaca Domovinskog rata općine Rakovica, Nikola Turkalj, koja je u 2017. od Plitvica dobila 15 tisuća kuna, kaže da ne stoje insinuacije prema kojima ih je Novosel “plaćao da prosvjeduju” te da svaku potrošenu kunu, na zahtjev, vrlo brzo mogu i dokazati.

Uz braniteljske udruge, donacije su od Parka dobili i lokalni košarkaši poput ženkog KK Plitvice, ali i KUD Dangubice, NK Slunj te Lovačko društvo Medvjed.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogo je zanimljivija ipak stavka “sponzorstva, promidžbe i informiranje” po kojoj je u 2017. isplaćeno 1,5 milijuna kuna, od čega dobar dio različitim agencijama za marketing i promociju, čiji je angažman bio jedan od razloga za smjenu bivšeg ravnatelja.

Ipak, nepravedno bi bilo reći da je samo Novosel rado donirao iz plitvičkog budžeta: odlukom tadašnjeg ministra zaštite okoliša, mostovca Slavena Dobrovića (osobe koja je Novosela postavila za ravnatelja) iz budžeta parka 12,4 milijuna kuna darovano je Nacionalnom parku Sjeverni Velebit za izgradnju Centra za posjetitelje u Krasnom.

Lijepa gesta, ali pomalo upitna kad znamo da su Plitvice samo u jednoj godini podijelile i donirale deset posto proračuna, a istovremeno, iako najprofitniji park, nemaju novca za obnovu dotrajala četiri hotela, još nisu omogućile online prodaju ulaznica, a više od desetljeća ne uspijevaju riješiti sustav odvodnje otpadnih i fekalnih voda, piše Jutarnji list

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo